Turecká polícia opäť zadržala prominentného novinára Ahmeta Altana

Hasičom zo Ždiaru spadol pri zásahu v Monkovej doline ma auto strom.
Zdroj: TASR/DHA via AP

Altana spolu s jeho bratom a ďalšími štyrmi novinármi odsúdili vo februári 2018 na doživotie po tom, čo boli obžalovaní zo spojenia s moslimským duchovným Gülenom.

Turecká polícia v utorok opäť zadržala novinára a spisovateľa Ahmeta Altana, ktorého len pred približne týždňom podmienečne prepustili z väzenia, kde si odpykával trest odňatia slobody za údajnú účasť na pokuse o štátny prevrat v roku 2016. Informovala o tom agentúra AFP.

Na Altana bol v utorok vydaný zatykač po tom, čo sa proti jeho prepusteniu odvolal generálny prokurátor. V ten istý deň polícia Altana zadržala v jeho dome v istanbulskej štvrti Kadiköy. Altan a ďalšia prominentná novinárka Nazli Ilicaková boli z väzenia prepustení 4. novembra pod podmienkou, že sa budú pravidelne hlásiť na polícii. Obaja majú tiež zakázané opustiť Turecko.

Altana spolu s jeho bratom Mehmetom, Ilicakovou a ďalšími troma novinármi odsúdili vo februári 2018 na doživotie po tom, čo boli obžalovaní zo spojenia s moslimským duchovným Fethullahom Gülenom, ktorému Turecko pripisuje zodpovednosť za pokus o štátny prevrat z júla 2016. Mehmeta Altana prepustili z väzenia v júni 2018.

Turecký najvyšší súd zrušil v júli rozhodnutie súdu nižšej inštancie, ktorý Altana a Ilicakovú poslal do väzenia na doživotie. V pondelok 4. novembra istanbulský súd vymeral Altanovi 10,5 roka a Ilicakovej takmer deväť rokov a následne nariadil ich podmienečné prepustenie s tým, že si časť trestu už odpykali. Obaja boli zadržiavaní od júla 2016.

Časť tureckej armády sa v noci z 15. na 16. júla 2016 pokúsila s použitím tankov, lietadiel a helikoptér zosadiť vládu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Vojaci ostreľovali parlament a aj iné lokality, ale ich pokus stroskotal. Porazení boli už po niekoľkých hodinách. Prispela k tomu skutočnosť, že tisíce ľudí vyšli na výzvu prezidenta do ulíc, aby vyjadrili svoj nesúhlas s prevratom. Približne 250 ľudí prišlo o život a viac ako 2000 bolo zranených.

ANKARA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zadržanie

Dôležité udalosti