Zahraničné

Štrajk a chaos v doprave v deň záverečných skúšok študentov. Francúzi sú pobúrení

Štrajk železničiarov vo Francúzsku
Zdroj: SITA

Premiér atále odmieta požiadavky zamestnancov.

Štrajk železničiarov vo Francúzsku dnes vstúpil do siedmeho dňa. Francúzsky premiér Manuel Valls opäť odmietol požiadavky zamestnancov hlboko zadlžených francúzskych železníc a napriek ich štrajku trvá na pokračovaní reformy železničného sektora.

Odborové združenia CGT a SUD odmietajú reformné kroky vlády prezidenta Françoisa Hollanda pred pripravovanou železničnou reformou EÚ. Vláda musela zriadiť špeciálne vlaky a autobusovú dopravu pre stovky tisícov študentov, aby mohli absolvovať záverečné skúšky pred koncom školského roka.

Zdroj: SITA

"Štrajk v deň záverečných skúšok v krajine je nezodpovedný. Je načase ho ukončiť," vyhlásil premiér Manuel Valls. Premiér trvá na uskutočnení reforiem, no povedal, že "nie je štrajkokaz" a nebude nútiť zamestnancov železníc, aby ho ukončili, keďže majú naň ústavné právo.

Francúzske železničiarske odbory požadujú od vlády, aby upustila od zámeru spojiť štátneho dopravcu SNCF a správcu železničnej siete RFF formou holdingu pri zachovaní oboch podnikov ako samostatných subjektov. Uprednostňujú totiž úplné zlúčenie do jediného podniku, aký existoval v krajine do roku 1997.

Vláda by tiež podľa nich mala na seba prevziať dlhy železníc vo výške 40 miliárd eur, ktoré by sa podľa vlády v prípade zachovania súčasného stavu mohli do desiatich rokov zvýšiť na dvojnásobok.

Zdroj: SITA


Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.