Austrália zažila v roku 2019 najsuchšiu jar za uplynulých 120 rokov

Zdroj: Shutterstock.com

Najvyššia teplota bola 47,1 stupňa Celzia, ktorú namerali v polovici novembra.

Austrália zaznamenala v tomto roku najsuchšiu jar v 120-ročnej histórii svojich meraní. Oznámil to v pondelok tamojší Meteorologický úrad (BOM), z vyhlásenia ktorého cituje tlačová agentúra Sinchua.

Zmienená inštitúcia tvrdí, že väčšinu územia Austrálie zasiahli v roku 2019 zrážky, ktoré boli hlboko pod priemerom, pričom veľké množstvo meracích staníc po celej krajine zaznamenalo najsuchšiu jar vôbec.

Rok 2019 bol na základe dostupných meraní zároveň piatym najhorúcejším v dejinách Austrálie. Najvyššiu teplotu, 47,1 stupňa Celzia, namerali v polovici novembra v štáte Západná Austrália.

"Dlhotrvajúce, abnormálne nízke množstvo zrážok vo východnej časti Austrálie má naďalej výrazný dosah na miestne komunity a prírodné prostredie," uvádza sa v správe BOM.

Rekordné horúčavy a suché podmienky mimoriadne tvrdo zasiahli najmä mnohé vidiecke farmárske komunity a ich zdroje vody, čo viedlo k prísnym opatreniam týkajúcim sa jej spotreby.

Situácia takisto prispela k tomu, že sezóna lesných požiarov je v roku 2019 mimoriadne nepriaznivá. Plamene spaľujú rozľahlé plochy buše omnoho prudšie než v uplynulých rokoch.

"Extrémne suché podmienky a teploty výrazne nad priemerom vedú počas jari k zvýšenému riziku požiarov v celom Novom Južnom Walese a Queenslande. Niekoľko veľkých a nebezpečných požiarov zúri v oboch štátoch už od začiatku septembra," píše sa ďalej v danej správe.

SYDNEY/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme JAR

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.