Klimatický summit skončil fiaskom. Aktivistov to poriadne nahnevalo

Pred vchod preto vysypali kopu hnoju.

Žiadna dohoda je lepšia ako zlý kompromis. Na tomto takmer jedinom bode sa zhodli delegácie na klimatickej konferencii v Madride. Predlžovala sa pritom takmer o dva dni. Aj tak sa skončila neúspešne. Frustráciu neskrývajú ani aktivisti a pred vchod im vysypali kopu hnoja.

Vágne vyhlásenie bez konkrétnych plánov. Tak vidia mnohí výsledok dvojtýždňovej klimatickej konferencie. Tá mala byť pôvodne v Čile. Pre nepokojnú situáciu po násilných protestoch ju presunuli do Španielska.

Posledný deň bol plný frustrácií a zmätku. Vyjednávanie vraj bolo maratónske a najkomplikovanejšie za posledných 25 rokov. Pre nezhody ho neplánovane predlžovali, no ani to nepomohlo.

Delegácie z takmer 200 krajín sveta sa nevedeli zhodnúť napríklad na pravidlách pri obchodovaní s emisnými povolenkami. To bol jeden z cieľov summitu. Ceny kvót sú momentálne veľmi nízke a je ich prebytok. Spoločnosti tak nemajú žiaden stimul na to, aby investovali do ekologickejších opatrení.

Najväčší znečisťovatelia ako Spojené štáty, Brazília, Čína či India však stále za snahami ostatných menších krajín zaostávajú. Čo môže spôsobiť, že klimatickí lídri síce budú vzorom pre ostatných, ale ich ekonomika bude pre drahé opatrenia strácať konkurencieschopnosť.

Aktivisti poslali delegáciám jasný odkaz. Pred budovou, kde rokovali vysypali konský trus a so slučkami okolo krku sa postavili na topiace ľadové kocky. Politici sa podľa nich len hrajú s emisnými číslami a nekonajú dostatočne razantne, ako si to podľa nich kritická situácia vyžaduje.


MADRID/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Klimatický summit

Dôležité udalosti