Polícia v Hongkongu zasiahla proti protestujúcim slzotvorným plynom

Hongkong zažíva protivládne protesty od 9. júna.

Policajti v Hongkongu zasiahli v noci na pondelok slzotvorným plynom proti demonštrantom, s ktorými sa dostali do zrážok po prvý raz po niekoľkých týždňoch.

Došlo k nim pred pondelkovými stretnutiami šéfky hongkonskej vlády Carrie Lamovej s predstaviteľmi komunistickej strany v Pekingu, informuje agentúra AP.

Polícia oznámila, že jej príslušníci použili slzotvorný plyn po tom, ako vo štvrti Kowloon (Ťiou-lung) vypukli nepokoje. Protestujúci podľa nej hádzali na policajtov tehly a dopravné kužele, pričom tiež zakladali ohne, blokovali cesty a rozbíjali kladivami semafory.

Zvýšenie napätia prišlo v čase, keď je tzv. správkyňa Hongkongu Lamová v Pekingu, aby čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga informovala o situácii vo svojej osobitnej administratívnej oblasti Číny.

Hongkong zažíva protivládne protesty od 9. júna. Demonštranti pôvodne žiadali, aby vláda stiahla neskôr odvolaný sporný návrh zákona, ktorý by umožnil osoby podozrivé zo spáchania trestného činu vydávať do pevninskej Číny.

Protesty sa však medzičasom rozrástli o celý rad požiadaviek a stali sa závažnou výzvou pre tamojšiu vládu i komunistických lídrov v Pekingu.

Demonštranti sú nespokojní najmä so zasahovaním Číny do osobitného autonómneho štatútu Hongkongu, ktorý je založený na hesle "jedna krajina, dva systémy".

HONGKONG/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Hongkong

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.