Smutná štatistika: Tento rok prišlo o život 49 novinárov

Spomienka pri príležitosti prvého výročia tragickej smrti maltskej investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej.
Spomienka pri príležitosti prvého výročia tragickej smrti maltskej investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej. Zdroj: TASR/AP/ Jonathan Borg

Je to však najmenej za posledných 16 rokov.

Po celom svete bolo v roku 2019 zabitých 49 novinárov, čo je najnižší počet úmrtí za posledných 16 rokov. V utorok to oznámila organizácia Reportéri bez hraníc (RSF), ktorú citovala tlačová agentúra AFP.

Väčšina týchto žurnalistov zahynula pri pokrývaní konfliktov v Jemene, Sýrii a Afganistane. "Žurnalistika je stále nebezpečným povolaním", upozornila organizácia RSF so sídlom v Paríži, ktorá obhajuje slobodu médií.

Posledné dve desaťročia prišlo ročne o život v priemere okolo 80 novinárov.

Šéf RSF Christophe Deloire však varoval, že počet žurnalistov zavraždených v krajinách pokladaných za mierové je stále znepokojujúco vysoký, len v samotnom Mexiku ich bolo zabitých desať.

"Latinská Amerika s celkovo 14 novinármi zavraždenými po celom kontinente je už taká nebezpečná ako Blízky východ," dodal Deloire.

Podľa jeho slov je síce pokles v počte usmrtených novinárov v konfliktných zónach dôvodom na oslavu, ale "čoraz viac novinárov je zavraždených pre svoju prácu v demokratických krajinách, čo je skutočným problémom demokracie".

Hoci pri výkone práce zomiera menej žurnalistov, za mrežami ich končí viac, uvádzajú RSF.
V roku 2019 bolo uväznených približne 389 novinárov, teda o 12 percent viac v porovnaní s vlaňajškom.

Takmer polovica z nich je vo väzení v troch krajinách - v Číne, Egypte a Saudskej Arábii, ktorú obviňujú aj z brutálnej vraždy novinára Džamála Chášukdžího na saudskoarabskom konzuláte minulý rok v Istanbule.

"Len samotná Čína, ktorá zintenzívnila utláčanie (prevažne moslimskej menšiny) Ujgurov, zadržiava za mrežami tretinu zo všetkých novinárov väznených vo svete," oznámili RSF.
Po celom svete bolo tiež unesených a zajatých 57 novinárov, väčšinou v Sýrii, Jemene, Iraku a na Ukrajine.

"Napriek veľkému posunu vo vývoji situácie v Sýrii sme tento rok nezaznamenali výrazné prepúšťanie rukojemníkov," uviedli RSF a vyjadrili obavy z najhoršieho, pokiaľ ide o osud mnohých unesených.

PARÍŽ/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zabitie

Dôležité udalosti