Zahraničné

Slovensko urobilo najväčší pokrok spomedzi štátov EÚ. Pozrite sa v čom!

Slovensko nehodovosť
Zdroj: shutterstock

EÚ ocenila Slovensko za najvýraznejšie zníženie smrteľných dopravných nehôd.

Slovenská republika urobila najväčší pokrok pre záchranu ľudských životov v oblasti cestnej dopravy. Tak znie najnovšia správa Európskeho výboru pre bezpečnosť dopravy (ETSC), ktorú zverejnili v Bruseli.

V správe sa pripomína, že ciele EÚ znížiť na polovicu počet úmrtí na cestách do roku 2020 stanovili pred štyrmi rokmi. Z údajov za obdobie 2010-2013 vyplýva, že Slovensko dosiahlo výrazné zníženie počtu celkových úmrtí účastníkov cestnej premávky - o 37 percent.

Zdroj: shutterstock

Slovenskí predstavitelia v Bruseli v prítomnosti eurokomisára pre dopravu Siima Kallasa dostanú cenu od RTSC ako uznanie dosiahnutého pokroku v tejto oblasti. Cenu v mene ministerstva vnútra prevezme prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar.

Výkonný riaditeľ ETSC Antonio Avenoso upozornil, že výbor touto cestou oceňuje skutočnosť, že Slovensko v posledných rokoch zlepšilo bezpečnosť cestnej premávky.

"Nedávna tragédia nám však pripomína našu kolektívnu zodpovednosť pracovať deň za dňom, až kým sa úmrtia na cestách nestanú minulosťou," povedal Avenoso s odkazom na autobusovú nehodu zo 6. júna, ktorá spôsobila smrť štyroch tínedžerov.

Čo by sa dalo ešte zlepšiť

Avenoso vyzval slovenskú vládu, aby zaviedla pokutový bodový systém v kombinácii so zvýšeným presadzovaním dopravných zákonov, rozšírila sieť kamier na zaznamenávanie prekročenej rýchlosti a zavádzanie alkoholového zámku pre šoférov, ktorí opakované riadili auto pod vplyvom alkoholu.

Okrem Slovenska zaznamenali badateľný pokrok pri znižovaní počtu smrteľných nehôd v cestnej premávke - viac ako 30 percent - aj Španielsko, Grécko a Portugalsko. Najslabšie sa to v sledovanom období troch rokov darilo Fínsku, Srbsku a Švédsku, kde sa počet úmrtí znížil o menej ako päť percent. V Estónsku a na Malte bolo dokonca viac úmrtí na cestách v roku 2013 než v roku 2010.

BRUSEL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.