Galapágy ohrozuje nafta. Uniká z potopenej lode

1_koala_tvnoviny.mp4
Zdroj: Shutterstock.com

Pri nehode sa zranil jeden človek.

Do mora na ekvádorskom súostroví Galapágy unikla nafta z potopeného plavidla, ktorá predstavuje potenciálnu hrozbu pre unikátne miestne ekosystémy. Podľa ekvádorských úradov je však únik ropných látok do vôd Tichého oceánu pod kontrolou, informovala v pondelok agentúra AFP.

"Situácia je pod kontrolou a začala sa realizovať séria opatrení zameraných na zmiernenie možných dôsledkov," uvádza sa v nedeľňajšom vyhlásení kancelárie ekvádorského prezidenta Lenína Morena. Na miesto boli podľa nej urýchlene vyslané zásahové tímy, ktorým sa ropnú škvrnu podarilo lokalizovať.

Nehoda sa stala v prístave na najvýchodnejšom galapágskom ostrove San Cristóbal, keď sa zrútil žeriav, ktorý nakladal kontajner s elektrickým generátorom na nákladný čln. Plavidlo prevážajúce zhruba 2 600 litrov motorovej nafty sa v dôsledku nehody potopilo a do mora unikli ropné látky.

Pri incidente utrpel zranenia jeden človek. Pracovníci Národného parku Galapágy a príslušníci ekvádorských námorných síl urýchlene rozmiestnili okolo škvrny záchytné bariéry a savé látky.

Ten istý nákladný čln, ktorý dováža na Galapágy palivo a stavebné materiály, sa vlani vo februári potopil na ekvádorskej rieke Guayas. Podľa úroveň nehodu zapríčinilo nerovnomerné rozloženie základu.

QUITO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Galapágy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.