V kauze vraždy novinára Chášukdžího vyniesli päť rozsudkov smrti

Moskva.
Zdroj: TASR/AP

Ďalším trom mužom vymerali väzenské tresty v celkovej dĺžke 24 rokov.

Saudskoarabský súd odsúdil na smrť päť osôb za vraždu novinára Džamála Chášukdžího, ku ktorej došlo v októbri 2018 na konzuláte Saudskej Arábie v Istanbule. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na pondelňajšie oznámenie saudskoabskej prokuratúry

V súvislosti s prípadom postavil Rijád pred súd celkovo 11 podozrivých - pre piatich z nich žiadala prokuratúra trest smrti. Súdny proces bol neverejný.

Napokon odsúdili na smrť piatich ľudí a ďalším trom vymerali väzenské tresty v celkovej dĺžke 24 rokov. Odsúdení sa voči verdiktom môžu ešte odvolať.

V spojitosti s prípadom vyšetrovali aj Saúda Kahtáního, bývalého blízkeho spolupracovníka saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána. Kahtání strávil istý čas aj vo väzbe, avšak obvinenia napokon voči nemu vznesené neboli.

Chášukdží bol pôvodne blízky saudskoarabskému kráľovskému dvoru, no neskôr sa stal kritikom korunného princa Salmána. Žil v dobrovoľnom exile v USA a písal pre denník The Washington Post.

Zmizol 2. októbra 2018 po tom, ako vošiel do priestorov saudskoarabského konzulátu v Istanbule. Rijád najskôr tvrdil, že novinár konzulát opustil, časom však pripustil, že tam bol zavraždený.

Osobitná spravodajkyňa OSN pre ľudské práva Agnes Callamardová označila za "frašku" neverejný súdny proces, v rámci ktorého odsúdili na smrť päť osôb za vraždu novinára Džamála Chášukdžího. Priebeh procesu odsúdila aj medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc (RSF).

"Najatí vrahovia sú usvedčení, odsúdení na smrť. A organizátori vraždy - tí nielenže sú na slobode, ale ani vyšetrovanie, ani proces sa ich takmer vôbec nedotkli. Je to pravý opak spravodlivosti. Je to fraška," vyhlásila spravodajkyňa OSN, francúzska ľudskoprávna expertka Agnes Callamardová, ktorá Chášukdžího vraždu vyšetrovala.

Zdôraznila, že pre krajiny, kde sú beztrestne zabíjaní novinári, sú charakteristické politické represie, korupcia, zneužívanie moci, propaganda a dokonca aj napomáhanie zločinom zo zahraničia. "Všetky tieto javy sa vyskytujú v Saudskej Arábii," uviedla Callamardová podľa agentúry DPA.

Saudskoarabské úrady mali podľa nej vyšetriť to, kto Chášukdžího brutálnu vraždu zosnoval, "a tiež tých, ktorí k nej nabádali, dali na ňu súhlas alebo sa tvárili, že nič nevidia, ako napríklad (saudskoarabského) korunného princa" Muhammada bin Salmána.

Reportéri bez hraníc v súvislosti s procesom v Saudskej Arábii hovoria o "pošliapaní" spravodlivosti a nedodržaní súvisiacich medzinárodných noriem. Generálny tajomník RSF Christophe Deloire na Twitteri napísal, že odsúdenie páchateľov vraždy na smrť môže byť "cestou, ako ich navždy umlčať a zatajiť pravdu," uviedla agentúra AFP.

RIJÁD/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti