Kyjev a Donbas si vymenili vojnových zajatcov

Na Ukrajine platí vojnový stav.
Zdroj: TASR/AP Photo/Evgeniy Maloletka

Konflikt na východe Ukrajiny si vyžiadal už viac ako 13- tisíc životov.

Členovia kontaktnej skupiny pre urovnanie konfliktu na východe Ukrajiny sa v pondelok prostredníctvom videokonferencie dohodli na podmienkach prepustenia a výmeny zadržiavaných osôb, a to do konca tohto roka. Uviedol to zástupca Ruska v kontaktnej skupine Boris Gryzlov.

"Diskusia sa zamerala na prepustenie a výmenu zadržiavaných osôb medzi Kyjevom a Donbasom. Uskutočnila sa diskusia - a tentoraz sa dosiahli konkrétne výsledky," citovala Gryzlova agentúra TASS.

"Kyjev, Doneck a Luhansk dokázali prostredníctvom sprostredkovateľov z Ruska a OBSE (Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe) koordinovať potrebné podmienky na prepustenie a výmenu zadržiavaných osôb do konca tohto roka," dodal Gryzlov.
Kontaktnú skupinu tvoria zástupcovia Ruska, Ukrajiny a OBSE.

Po trojročnej prestávke sa 9. decembra v Paríži konal summit normandskej štvorky s cieľom urovnať konflikt v Donbase. Zišli sa na ňom hlavy štátov a vlád Francúzska, Nemecka, Ruska a Ukrajiny - Emmanuel Macron, Angela Merkelová, Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj.

Konali sa tam aj prvé dvojstranné rozhovory Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského, ktorý sa po tohtoročnom volebnom víťazstve zaviazal ukončiť ozbrojený konflikt.

Účastníci schôdzky sa zhodli na nutnosti výmeny osôb zadržiavaných v Donbase, a to podľa kľúča "všetkých evidovaných za všetkých evidovaných", do konca roku 2019.

Normandský formát je diplomatické zoskupenie najvyšších predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka a ich ministrov zahraničných vecí. Jeho cieľom je urovnať konflikt na východe Ukrajiny, ktorý si od roku 2014 vyžiadal už viac ako 13- tisíc životov.

MOSKVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.