VIDEO: V Kazachstane sa zrútilo lietadlo do obývanej oblasti, zahynulo najmenej 12 ľudí

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/Emergency Situations Ministry of the Republic of Kazakhstan

Ďalších 60 zranených v kritickom stave hospitalizovali.

Civilné dopravné lietadlo kazašských aerolínií Bek Air s 93 pasažiermi a päťčlennou posádkou na palube sa v piatok ráno miestneho času zrútilo krátko po štarte z medzinárodného letiska v Alma-Ate, bývalom hlavnom meste Kazachstanu. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na vyhlásenie kazašského vicepremiéra Romana Skljara.

"Ide najmä o cestujúcich, ktorí sa nachádzali v nose (lietadla). Pri nehode zahynulo celkovo 12 ľudí, osem z nich na mieste, dvaja zomreli v nemocnici a ďalší dvaja na letisku v Alma-Ate, povedal podpredseda kazašskej vlády, čím poprel predtým medializované správy, podľa ktorých pri nehode zahynulo 14 alebo 15 ľudí.

Podľa Skljara bolo po nehode hospitalizovaných 49 ľudí, z ktorých je 18 vo veľmi vážnom stave.

Na palube sa podľa kazachstanského ministerstva vnútra nachádzalo 85 dospelých a 8 detí.

Zdroj: TASR/Emergency Situations Ministry of the Republic of Kazakhstan

Lietadlo, identifikované ako Fokker 100, po odpútaní sa od dráhy vrazilo do betónového plotu a dvojposchodovej budovy. K havárii došlo o 7:22 h miestneho času (2:22 h SEČ). Podľa očitých svedkov bola v tom čase na letisku hustá hmla. Po páde stroja nenastal požiar a okamžite sa začala záchranná operácia.


Dvojmotorové prúdové lietadlo smerovalo z Alma-Aty do súčasnej kazašskej metropoly Nursultan (donedávna známej ako Astana). Spoločnosť Fokker zbankrotovala v roku 1996 a výroba tohto typu lietadla sa ukončila nasledujúci rok. Nízkonákladové aerolínie Bek Air, ktoré disponujú siedmimi týmito strojmi, sa k piatkovej havárii bezprostredne nevyjadrili. Príslušné kazašské úrady vzhľadom na vyšetrovanie nešťastia pozastavili všetky lety daného typu lietadla.

"Zodpovedných čaká prísny trest v súlade so zákonom," napísal na sociálnej sieti Twitter kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev, ktorý zároveň vyjadril sústrasť rodinám obetí.

NURSULTAN/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Pád

Dôležité udalosti