Turecko musí zrušiť blokovanie Wikipédie, rozhodol ústavný súd

2003_Reflex_20_03_P20_dnes_17_25__12.mp4
Zdroj: shutterstock/neydstock

Zákaz prístupu k všetkým jazykovým verziám internetovej encyklopédie platil v Turecku od apríla 2017.

Turecký ústavný súd rozhodol, že zablokovanie prístupu na internetovú encyklopédiu Wikipédia zo strany tamojšej vlády je porušením slobody slova a nariadil okamžité zrušenie tohto dvojročného zákazu.

Ústavný súd v prospech Wikipédie rozhodol hlasovaním v pomere 10:6, informoval vo štvrtok denník The Guardian s odvolaním sa na turecké médiá. Zakladateľ tejto online encyklopédie Jimmy Wales rozhodnutie súdu privítal a na Twitteri zverejnil svoju fotografiu z cesty do Istanbulu s odkazom "Turecko, vitaj späť!"

Zákaz prístupu k všetkým jazykovým verziám Wikipédie platil v Turecku od apríla 2017. Podľa Ankary viaceré heslá na Wikipédii tvrdili, že turecká vláda bola zapletená do ropného obchodu s džihádistickou organizáciou Islamský štát (IS), pričom Turecko obviňovali z podpory IS a ďalších teroristických skupín.

Po tom, ako Wikipédia odmietla daný obsah odstrániť - odvolávajúc sa na svoj odpor proti cenzúre -, Ankara vyhlásila, že Wikipédia je súčasťou kampane zameranej na pošpinenie dobrého mena krajiny.

Wikimedia Foundation, nezisková nadácia prevádzkujúca Wikipédiu, oficiálne požiadala turecký ústavný súd o rozhodnutie v máji 2017 po tom, ako zlyhali rokovania s tureckými činiteľmi, ako aj pokusy o dosiahnutie spravodlivosti na nižších súdoch.

Cenzúra internetu je v tejto krajine pálčivým problémom. Turecké úrady blokujú najmenej 127.000 všeobecných a 95.000 osobných webových stránok. Sociálne siete ako Facebook či Twitter sú tu často krátkodobo blokované, zvyčajne po protestoch alebo teroristických útokoch.

Stanica BBC dopĺňa, že Turecko sa na globálnom indexe slobody médií, ktorý zostavuje medzinárodná mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc (RWB), nachádza spomedzi 180 hodnotených krajín v súčasnosti na 157. mieste.

ANKARA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Wikipédia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.