Tajfún Phanfonem, ktorý cez Vianoce zasiahol Filipíny, má najmenej 28 obetí

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP Photo

Ďalších 12 osôb je stále nezvestných.

Najmenej 28 obetí na životoch si vyžiadal tajfún Phanfone, ktorý cez Vianoce zasiahol centrálnu časť Filipín. Ďalších 12 osôb je stále nezvestných. Informovala o tom na svojej webovej stránke televízna stanica ABC.

Väčšinu úmrtí zapríčinili záplavy, padajúce stromy a úrazy elektrickým prúdom. Viac ako 25.000 ľudí uviazlo v prístavoch po tom, ako úrady pozastavili prevádzku trajektov. Na mnohých miestach bola prerušená aj letecká a cestná doprava. Tisíce ľudí trávili vianočné sviatky na letiskách a autobusových staniciach. Ďalšie tisíce ľudí museli úrady evakuovať.
Tajfún sprevádzaný vetrom, ktorý v nárazoch dosahoval rýchlosť až 200 kilometrov za hodinu, zasiahol strednú časť Filipín na Štedrý deň. Vietor vyvracal stromy a stožiare elektrického vedenia. Intenzívny dážď v kombinácii s vetrom spôsobil záplavy a zosuvy pôdy.

"Nikoho tu neuvidíte, pretože nastal totálny výpadok v dodávkach prúdu. Mesto vyzerá ako mesto duchov," povedala pre ABC Cindy Ferrerová z úradu civilnej ochrany v meste Batad v provincii Iloilo. Tajfún Phanfone, ktorý dostal v krajine miestny názov Ursula, je 21. tropickou cyklónou, ktorá zasiahla Filipíny v tomto roku.

Len pred troma týždňami si ničivý tajfún Kammuri vyžiadal v tejto ostrovnej krajine 17 obetí na životoch. Jedným z najsilnejších tajfúnov, aký zasiahol Filipíny v posledných rokoch, bol Haiyan z novembra 2013, keď zahynulo viac ako 6300 ľudí a vyše štyri milióny obyvateľov prišli o svoje príbytky.

MANILA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Filipíny

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.