Zahraničné

Nad Irakom už krúžia americké stíhačky

Hong_Kong_USS_George_Washington-cd85dada30264c4fb5ec77c719d0f085.JPEG

Zatiaľ majú predovšetkým odstrašujúci účinok.

Spojené štáty vyslali do irackého vzdušného priestoru nadzvukové stíhačky typu F-18. Misia je riadená z lietadlovej lode USS George HW Bush, ktorá kotví v Perzskom zálive.

Operáciu odsúhlasil americký prezident Barack Obama, zatiaľ má však len "prieskumné ciele" a o prípadných náletoch zatiaľ Washington nerozhodol. Americký predstaviteľ pre Fox News naznačil, že vyslanie bojových stíhačiek má mať predovšetkým odstrašujúci účinok.


Irak v stredu oficiálne požiadal Spojené štáty o uskutočnenie leteckých útokov proti sunnitským povstalcom zo skupiny Islamský štát v Iraku a Levante (ISIL), ktorí už obsadili viacero miest na severe Iraku a postupujú smerom na Bagdad. Požiadavku vzniesol iracký minister zahraničných vecí Húšjár Zíbárí.

"Žiadame Spojené štáty, aby uskutočnili letecké útoky proti militantom," citovala ho panarabská televízna stanica al-Arábija. Požiadavku pre médiá potvrdil aj náčelník generálneho štábu americkej armády Martin Dempsey.

Washington už niekoľko dní zvažuje formu pomoci Iraku, zapojenie pozemných síl do bojov však už predbežne vylúčil. Prezident Barack Obama má o situácii a následných krokoch rokovať s predstaviteľmi oboch komôr Kongresu.

BAGDAD/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti