Zahraničné

Starčeka (89) z Československa dobehla minulosť. Robil strážnika v Osvienčime

titulka.jpg
Zdroj: nytimes.com

V USA ho zadržala polícia. Nemecko ho žiada vydať.

Nemecko požiadalo o vydanie 89-ročného Američana podozrivého z toho, že v minulosti pracoval ako strážca nacistického tábora v poľskom Osvienčime.

Americká polícia muža identifikovaného ako Johanna Breyera. Zadržali ho v jeho dome vo Philadelphii. Sudca následne rozhodol o jeho ponechaní vo väzbe bez možnosti prepustenia na kauciu.

Breyer sa narodil v bývalom Československu a do nacistických ozbrojených zložiek Waffen SS sa pridal ako 17-ročný. Obvinený muž tvrdí, že ho k tomu prinútili a nepodieľal sa na vraždení Židov v koncentračných táboroch.

Zdroj: nytimes.com

Do Spojených štátoch emigroval ešte v roku 1952. V 90. rokoch sa ho pokúsili vyhostiť, napokon však úrady uznali, že ide o amerického občana. Jeho matka sa totiž narodila vo Philadelphii.

Zatkli ho údajne na základe získania nových dôkazov voči údajnému strážnikovi. Tie podľa denníka New York Times svedčia o tom, že Breyer pracoval v Osvienčime aj skôr, ako pôvodne priznal. Mal tiež pôsobiť v tábore Birkenau (po poľsky Brzezinka) - ten bol súčasťou osvienčimského komplexu a slúžil výlučne na masové popravovanie väzňov.

PHILADELPHIA/SITA

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti