Zverejnili zoznam obetí leteckého nešťastia v Iráne, Teherán odmieta odovzdať čierne skrinky

Trosky ukrajinského lietadla na predmestí Teheránu.
Zdroj: TASR/AP/Ebrahim Noroozi)

Príčinou havárie ukrajinského lietadla bol zrejme požiar motora spôsobený technickými problémami.

Haváriu lietadla ukrajinských aerolínií so 176 ľuďmi na palube, ktoré sa v stredu zrútilo v iránskej metropole Teherán, nikto neprežil. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie iránskeho Červeného polmesiaca.

Ukrajinské veľvyslanectvo v Iráne nateraz vylučuje verziu, že príčinou havárie bol teroristický útok. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval zdržať sa špekulácií a publikovania neoverených verzií príčin havárie ukrajinského lietadla v Iráne.

Zdroj: TASR/AP Photos/Mohammad Nasiri

Ukrajinské médiá zverejnili štátnu príslušnosť obetí

Takmer všetky obete stredajšej havárie ukrajinského lietadla Boeing 737 v Iráne boli občanmi iných štátov ako Ukrajiny. Informoval o tom spravodajský portál Ukrajina 24/7.

Podľa tohto zdroja lietadlom spoločnosti Ukraine International Airlines cestovali dvaja Ukrajinci a asi 13 členov posádky bolo tiež z Ukrajiny. Medzi cestujúcimi bolo 82 iránskych občanov, 63 Kanaďanov, 10 Švédov, štyria Afganci, traja Nemci a traja Briti.

Na let na linke PS752 z Teheránu do Kyjeva sa zaregistrovalo 169 cestujúcich, ale dvaja z nich do lietadla nenastúpili. Na brífingu v Kyjeve o tom v stredu informoval tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Olexij Danilov. Dodal, že mená týchto cestujúcich a ďalšie okolnosti sa objasňujú.

Personál na letisku Boryspil v Kyjeve pre agentúru AP uviedol, že touto linkou zvyčajne cestujú iránski študenti, ktorí sa tentoraz zrejme vracali na Ukrajinu po zimných prázdninách.


Zdroj: TASR/AP Photos/Mohammad Nasiri

Lietadlo typu Boeing 737-800 spoločnosti Ukraine International Airlines (UIA), smerujúce do ukrajinskej metropoly Kyjev, sa zrútilo v blízkosti mesta Parand ležiaceho asi 60 kilometrov juhozápadne od Teheránu krátko po vzlete z tamojšieho Medzinárodného letiska imáma Chomejního.

Podľa internetovej stránky Flightradar24 stroj odštartoval z Teheránu o 03.42 h SEČ. Posledné údaje z jeho paluby zaznamenalo riadenie letovej prevádzky o 03.44 h SEČ.TEHERÁN/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti