Letecké spoločnosti pozastavujú lety na Blízky východ

Zľava Igor Matovič a Juraj Blanár.
Zdroj: Shutterstock/ Kamenetskiy Konstantin

Pozastavenie letov reagujú na útok iránskych revolučných gárd na dve vojenské základne v Iraku.

Letecké spoločnosti v dôsledku eskalujúceho napätia medzi Iránom a USA lety dočasne pozastavujú lety v oblasti Blízkeho východu. Informovala o tom v stredu agentúra AFP.

Po nočných raketových útokoch Iránu na dve koaličné základne v Iraku preventívne pozastavili všetky lety v oblasti francúzske aerolínie Air France. "Ako preventívne opatrenie a v súvislosti so správami o prebiehajúcich leteckých útokoch sa spoločnosť Air France rozhodla až do odvolania pozastaviť všetky lety cez iránsky a iracký vzdušný priestor," povedal pre AFP hovorca Air France.

Iránske revolučné gardy vypálili v stredu v skorých ranných hodinách rakety na dve základne v provinciách Anbár a Arbíl, kde sa nachádzajú príslušníci amerických a spojeneckých ozbrojených síl. Boli odvetou za minulotýždňové zabitie iránskeho generála americkou armádou.

Krátko po útokoch vydal americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) nariadenie, ktorým zakázal všetkým dopravcom registrovaným v USA prelety ponad Irak, Irán a Perzský záliv. Ako pripomenula agentúra AFP, tento letecký koridor je dôležitým pre spojenie medzi Európou a Áziou, lety sa však dajú presmerovať.

Podobné rozhodnutie podľa agentúry Interfax vydala aj ruská Federálna agentúra leteckej dopravy (Rosaviacija). Ruským spoločnostiam odporúča nelietať nad Iránom, Irakom a Perzským a Ománskym zálivom.

Holandská letecká spoločnosť KLM pre AFP uviedla: "Až do ďalšieho oznámenia KLM nelieta cez iránsky ani iracký vzdušný priestor. Všetky lety do destinácií v juhovýchodnej Ázii a ďalších destinácií na Blízkom východe sa budú uskutočňovať alternatívnymi trasami".

Nemecká Lufthasa zrušila denný let do iránskej metropoly Teherán, okrem toho taktiež až do odvolania pozastavila prelety cez iránsky a iracký vzdušný priestor. Nevypraví ani linku do irackého Arbílu, ktorá premáva dvakrát týždenne.

Nízkonákladová letecká spoločnosť Flydubai, ktorej majiteľom sú aerolínie Spojených arabských emirátov (SAE) Emirates Airline, zrušila lety do Bagdadu; ako dôvod uviedla "prevádzkové dôvody".

Linka austrálskych aerolínii Qantas z Londýna do Perthu bude presmerovaná. "Až do odvolania prispôsobujeme letové trasy cez Blízky východ, aby sme sa vyhli vzdušnému priestoru Iraku a Iránu," uviedol hovorca Qantasu.

Lety od oblasti iránskeho vzdušného priestoru odklonili aj letecké Singapore Airlines a Malaysia Airlines.

Spoločnosť Vietnam Airlines uviedla, že podnikne "primerané úpravy" trás, aby sa vyhla potenciálne nestabilným oblastiam, hoci jej pravidelné lety do Európy Irán a Irak nekrižujú.

Japonské aerolínie ANA a JAL a spoločnosť Cathay Pacific so sídlom v Hongkongu uviedli, že ich trasy cez oblasť, kde eskalovalo napätie, nevedú.

WASHINGTON/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme USA

Dôležité udalosti