Konečne sa dočkal: Jaskyniar, ktorý strávil v tme 274 hodín, uvidel slnko

Jaskyniara Johanna Westhausera konečne zachránili
Zdroj: SITA

Zraneného muža sa podarilo vyniesť na povrch.

Ťažko zraneného nemeckého jaskyniara Johanna Westhausera sa dnes podarilo vyniesť z jaskyne Riesending v Berchtesgadenských Alpách, kde po nehode uviazol v hĺbke 1000 metrov.

Bezpríkladná záchranná akcia trvala šesť dní. Pri východe z horskej jaskyne v nadmorskej výške 1 800 metrov už boli pripravení lekári, aby sa o 52-ročného muža postarali. Na mieste zriadili stanicu urgentnej medicíny.

Zdroj: SITA

Záchranári zo začiatku prekonávali poslednú etapu výstupu so zraneným veľmi rýchlo. V noci nadnes sa však transport znovu predĺžil.

Zhruba 100 kilogramov ťažké nosidlá so zraneným museli vo zvislej polohe prekonať výstup na vzdialenosť 180 metrov - zavesené na voľne sa pohybujúcich lanách. Záchranári dostali Westhausera k východu z jaskyne o 11.44 h.

Zdroj: SITA

Skúseného speleológa, ktorý roky skúmal najhlbšie jaskyne Nemecka, zasiahli padajúce skaly v jaskyni na turíčnu nedeľu. Utrpel poranenie mozgu a lebky, jeho dvom spoločníkom sa podarilo uniknúť bez zranení. Od nehody až po Westhauserovu záchranu prešlo vyše 274 hodín.

Nosidlá so zraneným presúval medzinárodný tím. Desiatky ďalších pomocníkov zabezpečovali cestu k východu z jaskyne dodatočnými horolezeckými hákmi a lanami.


NEMECKO/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti