USA zriaďujú na Cypre základňu pre evakuáciu občanov z Blízkeho východu

Serhat Teoman ako Cemal v Mojej malej princeznej
Serhat Teoman ako Cemal v Mojej malej princeznej Zdroj: TASR/AP

Cyprus slúžil ako centrum pre masovú evakuáciu už v roku 2006.

Spojené štáty presúvajú leteckú techniku na Cyprus pre prípad, že by bolo potrebné evakuovať Američanov z blízkovýchodného regiónu. Informoval o tom vo štvrtok grécky denník Kathimerini, ktorého správu prevzala tlačová agentúra DPA.

Pre obavy z rozpútania konfliktu s Iránom vyslal Washington na Cyprus v juhovýchodnom Stredomorí vrtuľníky typov Chinook a Black Hawk, ako aj lietadlá C-130. Cyperský minister zahraničných vecí Nikos Christodulidis ešte v stredu oznámil, že jeho krajina súhlasila s umiestnením americkej jednotky s úlohami, ktoré opísal ako humanitárnu misiu.

Cyprus slúžil ako centrum pre masovú evakuáciu už v roku 2006, keď približne 150 000 občanov západných krajín presúvali do bezpečia v súvislosti s konfliktom v Libanone.

Iránske revolučné gardy vypálili v stredu v skorých ranných hodinách miestneho času rakety na dve základne v irackých provinciách Anbár a Arbíl, kde sa nachádzajú príslušníci amerických a spojeneckých ozbrojených síl. Boli odvetou za minulotýždňové zabitie iránskeho generálmajora Kásema Solejmáního americkou armádou v Iraku.

CYPRUS/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme USA

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.