Je toto dôkaz? Video zrejme ukazuje, ako ukrajinské lietadlo zasiahla iránska raketa

Svadba na prvý pohľad
Zdroj: TASR/AP Photo/Ebrahim Noroozi

Na videu je vidieť rýchlo letiaci osvetlený predmet, nasleduje výbuch.

Zásah boeingu zrejme zachytila kamera. Na videu, ktoré zverejnil The New York Times, je údajne vidieť, ako iránska raketa v stredu neďaleko Teheránu zasiahla ukrajinské lietadlo. Stroj sa potom zrútil, na jeho palube bolo 176 ľudí.

Na videu je vidieť rýchlo letiaci osvetlený predmet, nasleduje výbuch. Na nebi je potom vidieť osvetlený objekt, ktorý sa pohybuje v takmer opačnom smere. Po niekoľkých sekundách ticha nasleduje ohlušujúci výbuch. Video malo byť natočené neďaleko miesta, kde prestalo ukrajinskej lietadlo vysielať akýkoľvek signál. "Video ponúka nové vodítka," píše New York Times.


Dôkazy naznačujú, že ukrajinské lietadlo zostrelila iránska raketa, vyhlásil kanadský premiér

Dôkazy naznačujú, že ukrajinské dopravné lietadlo, ktoré sa v stredu zrútilo pri iránskom hlavnom meste Teherán, bolo zostrelené iránskou raketovou strelou. Vyhlásil to vo štvrtok kanadský premiér Justin Trudeau, ktorého cituje kanadská verejnoprávna televízna a rozhlasová stanica CBC.

"Máme k dispozícii tajné správy z viacerých zdrojov vrátane našich spojencov a vlastnej rozviedky. Tieto dôkazy naznačujú, že lietadlo zostrelila iránska raketová strela typu zem-vzduch," uviedol Trudeau na tlačovej konferencii v Ottawe. Premiér však dodal, že mohlo ísť o neúmyselný čin. "Táto správa bude bezpochyby ďalším šokom pre smútiace rodiny. Ide o nevýslovnú tragédiu," podotkol Trudeau.

Tvrdenie Kanady podporili aj lídri viacerých západných mocností vrátane britského premiéra Borisa Johnsona. Ten povedal, že stále viac dôkazov podporuje, že lietadlo zostrelila iránska raketa, čo však podľa jeho slov "mohlo byť aj neúmyselné".

Americký prezident Donald Trump naznačil, že predstavitelia americkej administratívy sa domnievajú, že ukrajinské lietadlo zasiahla jedna alebo viacero iránskych rakiet, píše AFP.

Irán to popiera

Irán vo štvrtok večer spochybnil tvrdenia Západu, že omylom zostrelil ukrajinské dopravné lietadlo. Iránska vláda zároveň Kanadu vyzvala, aby jej poskytla informácie tajných služieb.

Na oficiálnej príčine nehody vyšetrovatelia naďalej pracujú.


NEW YORK/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti