V Antarktíde hrozí kolaps obrovského ľadovca

Globálne otepľovanie aj na základe vedeckých zistení stále odmietajú niektorí svetoví politici.

Ďalšie varovné znamenie. V Antarktíde hrozí kolaps obrovského ľadovca. To podľa vedcov môže viesť k celosvetovému zvýšeniu hladín oceánov.

Britskí vedci pozorujú Antarktídu celé desaťročia. Ľad sa aj v tomto nehostinnom kúte sveta zmenšuje. Jeho topenie má podľa nich obrovský vplyv na všetky ekosystémy morského života.

Tieto ľadovce tvoria približne dve tretiny sladkej vody na planéte. Za posledných 25 rokov sa zmenšili o tri miliardy ton ľadu. Polovica z tohto objemu sa roztopila za posledných päť rokov. Ak sa rozpadne všetko, hladina mora sa zvýši o tri metre.

Morskí biológovia skúmajú, aký vplyv to bude mať na všetky živočíchy na celom svete. Vplyv na potravinový reťazec by znamenal, že zvieratá ako tučniaky by sa museli pravdepodobne presunúť, pretože ich hlavný zdroj výživy, malé krevety, zmizne.

Topenie ľadovcov v našom podnebnom pásme podľa klimatológov prinesie extrémne striedanie počasia. Globálne otepľovanie aj na základe vedeckých zistení stále odmietajú niektorí svetoví politici.

Pozrite si reportáž


ANTARKTÍDA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme ľadovec

Dôležité udalosti