Americká armáda obnovuje v Iraku operácie proti Islamskému štátu

Americký vojak na základni v Iraku.
Zdroj: File TASR/AP Photo/Khalid Mohammed

Vzťahy medzi USA a Irakom sa zhoršili po zabití vysokopostaveného iránskeho generála Kásema Solejmáního.

Americká armáda obnovila v Iraku operácie proti extrémistom z takzvaného Islamského štátu. Oznámila to vo štvrtok agentúra AP s odvolaním na vyjadrenia nemenovaných amerických predstaviteľov.

Vzťahy medzi USA a Irakom sa zhoršili po zabití vysokopostaveného iránskeho generála Kásema Solejmáního, ktorý zahynul 3. januára pri útoku amerického dronu v Bagdade.
Iracký parlament následne 5. januára schválil uznesenie, v ktorom žiada odchod amerických vojakov z krajiny. Iracký premiér Ádil Abdal Mahdí okrem toho požiadal Washington, aby vypracoval plán odsunu amerických vojsk z Iraku. Spojené štáty však výzvy Bagdadu odmietli.

Zhoršenie vzťahov viedlo k pozastaveniu operácii proti Islamskému štátu v Iraku a tiež k prerušeniu výcviku irackých síl. Nemenovaný činiteľ USA v stredu pre AP uviedol, že sa už opäť obnovili niektoré spoločné operácie amerických a irackých síl. Je ich však stále menej, než ich bolo pred súčasnou eskaláciou napätia.

Pracuje sa tiež na obnovení výcviku irackých síl, k čomu by podľa citovaného zdroja malo zrejme dôjsť už čoskoro. Na základniach v Iraku je rozmiestnených okolo 5200 amerických vojakov. Tvoria väčšinu širšej koalície, ktorú v roku 2014 pozvala do krajiny iracká vláda, aby pomohla v boji proti džihádistom z IS.

WASHINGTON/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Boje

Dôležité udalosti

ONLINE: Nemecký prezident vyzval Putina, aby sa stiahol z Ukrajiny ON-LINE
  • Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken oznámil zriadenie novej skupiny, ktorá pomôže v úsilí ukrajinskej generálnej prokuratúry zdokumentovať vojnové zločiny a ďalšie zverstvá spáchané na Ukrajine.

  • Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) v stredu uviedol, že približne 300 rodinám z Ruska a Ukrajiny bol schopný poskytnúť informácie o osude ich blízkych.

  • Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby sa okamžite stiahol z Ukrajiny.