Zahraničné

Na svete je viac ako 50 miliónov utečencov, najviac od 2. svetovej vojny

Utečenci z Iraku
Zdroj: SITA

Polovicu z nich bohužiaľ tvoria deti.

Koncom roka 2013 bolo násilím vyhnaných z domovov viac než 50 miliónov ľudí, čo je najviac od konca druhej svetovej vojny. Dôvodom sú krízy v krajinách od Sýrie po Južný Sudán, informoval Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).

Polovicu z utečencov podľa týchto údajov tvoria deti. "Skutočne čelíme obrovskému nárastu núteného vysídľovania vo svete," uviedol vysoký komisár pre utečencov António Guterres.

Zdroj: SITA

Celkový počet 51,2 milióna vysídlených ľudí stúpol v porovnaní s predchádzajúcim rokom o šesť miliónov. Tieto čísla zahŕňajú 16,7 milióna ľudí nútených opustiť svoju krajinu, 33,3 milióna vnútorne vysídlených osôb v rámci ich krajín ako aj 1,2 milióna uchádzačov o azyl.

Sýrčania utekajúci pred občianskou vojnou predstavujú väčšinu z 2,5 milióna nových utečencov v minulom roku. Celkovo prekročilo hranice Sýrie s Libanonom, Tureckom, Irakom a Jordánskom takmer 3 milióny Sýrčanov, zatiaľ čo 6,5 milióna ďalších sú utečencami vo svojej vlastnej krajine.

Z 11,7 milióna utečencov, o ktorých sa stará UNHCR, 53 percent tvoria Sýrčania, Afganci a Somálčania. Ku krajinám, kde nové konflikty nútia ľudí opúšťať svoje domovy, patria Stredoafrická republika, Ukrajina a Irak.

Zdroj: SITA

BRATISLAVA/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.