V Iraku zadržali jedného z vodcov Islamského štátu. Bol taký obézny, že nevedel vstať z postele

Trnka v krčma
Zdroj: reprofoto: YouTube/Down with Islam republic

Na sociálnych sieťach dostal pre svoju chorobnú obezitu prezývku "Jabba the Hutt" podľa zloducha z filmovej série Hviezdne Vojny.

Iracká špeciálna jednotka zadržala druhého najvyššieho muftiho Islamského štátu Šífáa al Níma. Jeden z najdôležitejších vodcov džihádistov sa skrýval v bunkri v Mosule.

Bezpečnostné sily však museli riešiť nečakaný logistický problém. Mufti je totiž imobilný pre obrovskú nadváhu - váži až 250 kilogramov. Našli ho ležať na posteli a vedľa seba mal samopal. Objemný muž sa nezmestil do auta, museli ho tak naložiť na korbu pick-upu. Informoval o tom portál Russia Today.

Šífa al Níma sa v minulosti zviditeľnil svojimi nenávistnými prejavmi zameranými proti irackým bezpečnostným silám a propagáciou Islamského štátu. Je zodpovedný za smrť mnohých ľudí aj ničenie historických pamiatok v Mosule. Podieľal sa aj na vydaní fatwy proti učencom aj duchovným. Na sociálnych sieťach dostal pre svoju chorobnú obezitu prezývku "Jabba the Hutt" podľa zloducha z filmovej série Hviezdne Vojny.

Na Západe sa pojem fatwa spája predovšetkým s vydaním trestu smrti na osobu, ktorá urazila islam alebo proroka. Nevyhnutne ale nemusí ísť o niečo negatívne. V Libanone napríklad vydali fatwu o potrebe ochrany životného prostredia, pretože prorok Mohammed veľmi obdivoval prírodu.

Najznámejšia je fatwa uvalená na spisovateľa Salmana Rushdieho za jeho knihu Satanské verše. Fatwu o tom, že všetci Američania by mali byť zabití, vydal aj Usáma bin Ládin.


MOSUL/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Irak

Dôležité udalosti