Exkurzie v múzeu v Buchenwalde narušujú neonacisti, ktorí spochybňujú holokaust

Telerano_24_01_P20_Pi_06_00_uni.mp4
Zdroj: Profimedia.sk

V knihe návštev čoraz častejšie nachádzajú odkazy, že nacizmus a koncentračné tábory boli zmysluplné a prospešné pre Nemcov.

Neonacisti čoraz častejšie narúšajú prehliadky spomienkového centra pri bývalom nacistickom koncentračnom tábore Buchenwald vo východnom Nemecku. Uviedol to vo štvrtok riaditeľ tohto múzea Volkhard Knigge, píše agentúra AFP.

Extrémisti z krajnej pravice sa zúčastňujú na "cielenom a vopred naplánovanom rušení exkurzií" povedal Knigge pre regionálny denník Neue Westfälische.

"V knihe návštev čoraz častejšie nachádzame odkazy, že nacizmus a koncentračné tábory boli zmysluplné a prospešné pre Nemcov," povedal. Neonacisti sa podľa jeho slov pridávajú do skupín návštevníkov a počas prehliadok spochybňujú fakty a čísla v súvislosti s holokaustom, alebo ho priamo popierajú. Tieto incidenty si členovia krajnej pravice často natáčajú na video a budujú si tak svoju pozíciu v rámci neonacistickej scény, dodal Knigge. Zároveň vyjadril znepokojenie nad "miznúcim historickým povedomím, citlivosťou ľudí, demokratickou a politickou orientáciou".

Vyjadrenia Kniggeho prišli v čase, keď sa viac ako 40 svetových lídrov zišlo v Jeruzaleme, kde sa v múzeu Jad va-šem, hlavnom izraelskom pamätníku obetí a hrdinov holokaustu, koná piate Svetové fórum o holokauste.

V dôsledku incidentov s neonacistami sa sprísnili pravidlá pre návštevníkov múzea a jeho zamestnanci absolvovali špeciálny výcvik ako s nimi zaobchádzať.

Internetovú stránku spomienkového centra v Buchenwalde v roku 2010 napadli krajne pravicoví hackeri.

BERLÍN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti