Adélka (5) si ešte nedávno nosila „srdce“ v ruksaku. Po transplantácii je opäť veselá

Lekári Detského kardiocentra FN Motol v Prahe minulý rok transplantovali srdcia najviac pacientom za 10 rokov.

Celkovo piatim deťom zachránili život lekári Detského kardiocentra FN Motol v Prahe. Minulý rok transplantovali srdcia deťom vo veku od 8 mesiacov do 16 rokov (trom chlapcom a dvom dievčatám). Bola medzi nimi aj päťročná Adélka, z ktorej je dnes už opäť zdravé a veselé dievčatko.

Adélke v lete 2019 zistili veľmi závažné srdcové zlyhanie. Zaradili ju preto na čakaciu listinu k transplantácii srdca. Napriek kvalitnej liečbe jej zlyhal krvný obeh a museli ju pripojiť na mechanickú srdcovú podporu (Heartware). Je to čerpadlo, ktoré je schopné čiastočne alebo úplne nahradiť funkciu ľavej srdcovej komory. Vďaka tomu sa jej stav stabilizoval a svoje dočasné „srdce" si nosila v ruksaku. O dva mesiace sa dočkala nového srdca od neznámeho darcu.

Dievčatko je dnes opäť v poriadku a už chodí iba na pravidelné kontroly, uviedol portál blesk.cz.

„Už nie je taká unavená a bez nálady. Je veselá, chcela by dohnať všetko, o čo prišla za päť mesiacov liečby," uviedla jej mama. Rodičia sú veľmi vďační lekárom a ďakujú aj všetkým zamestnancom detského kardiocentra za starostlivosť o ich dcéru, ktorá je dnes bez komplikácií.


PRAHA/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti