Konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom: Putin vyzval Kyjev na zastavenie bojov

putin.jpg
Zdroj: SITA

Chce diskutovať s ukrajinským prezidentom Porošenkom.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes uviedol, že počas bojov na východe Ukrajiny bolo v noci na dnes použité delostrelectvo. Kyjev vyzval, aby zastavil boje a postaral sa o dialóg so vzbúrencami, informovala agentúra Reuters.

"Žiaľ, to, čo vidíme... nám ukazuje, že boje pokračujú, a minulú noc sme videli dosť aktívne využívanie delostrelectva z ukrajinskej strany," povedal Putin, ktorého citovala štátna televízia i Kremeľ na svojej webovej stránke.

Podľa Putina nie je jasné, či delostrelectvo použila ukrajinská armáda alebo "takzvané polovojenské skupiny pravicových síl" podporujúce vládu. "Musíme zabezpečiť, že všetky nepriateľské akcie budú ukončené," zdôraznil šéf Kremľa.

Putin opätovne privítal výzvu ukrajinského prezidenta Petra Porošenka na týždňové prímerie i jeho mierový plán. Dodal však, že sa musí začať aj mierový dialóg Kyjeva s obyvateľmi východnej Ukrajiny.

"Skutočnosť, že Porošenko oznámil prímerie, je bezpochyby významnou... súčasťou konečného riešenia," povedal Putin. "Bez toho by bolo nemožné sa na niečom dohodnúť a Rusko rozhodne podporuje tieto zámery."

Prímerie zo strany ukrajinských vládnych síl sa začalo v piatok večer a má trvať sedem dní. V sobotu však došlo k bojom po tom, ako proruskí separatisti zaútočili na pozície vládnych síl na hranici a vojenskú základňu. V noci na sobotu sa tiež pokúsili obsadiť leteckú základňu, dodáva Reuters.

MOSKVA / TASR / KK

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti