Neuveriteľný príbeh: Rodinu rozdelila vojna, no sestry sa opäť stretli po 78 rokoch

Na snímke interiér novej elektrickej jednotky_zssk_02680611.jpg
Na snímke interiér novej elektrickej jednotky Zdroj: Profimedia.sk

Mysleli si, že všetci z rodiny zomreli, no opak bol pravdou.

Až do II. svetovej vojny to boli nerozlučné sestry a držali spolu ako rodina. No bitka pri Stalingrade v roku 1942 a bombardovanie nacistami ich životy rozdelilo. No život neprináša iba straty, ale aj neuveriteľné stretnutia. Sestry Rosalina (94) a Yulia (92) Charitonové sa znovu stretli po 78 rokoch v ruskom meste Čeľabinsk, píše agentúra Profimedia.

V osudný deň, keď Nemci bombardovali aj továreň na výrobu tankov, kde Rosalina pracovala, si celá jej rodina myslela, že zahynula. Ona sa však zachránila a to vďaka tomu, že v tom čase bola na trajekte, ktorý ju mal dostať do bezpečia.

No aj trajekt napadli Hitlerove vzdušné sily Luftwaffe. „Naložili ich na trajekty a moja matka mi povedala, že ju to po poslednom výbuchu vyhodilo do rieky. Takmer sa utopila, ale zachránil ju nejaký vojak," prezradil syn Rosaliny Jurij. S ďalšími preživšími potom išli pešo asi 386 kilometrov do Saratova.

Tam im prikázali, aby išli pracovať na Ural do ďalšej továrne. Rosalina nemala žiadnu možnosť ozvať sa rodine a sama nevedela, či žijú. „Povedali nám, že Rosalina zomrela. Ani nám nenapadlo, že by to nebola pravda," prezradila Yulia.

Po vojne bol všade chaos a rodina si k sebe nenašla cestu. Rosalina sa vydala a neskôr mala aj deti. Nikdy sa však nevzdala nádeje, že raz stretne opäť niekoho z rodiny. Podarilo sa jej to až v roku 2020.

Zdroj: Profimedia.sk

Dojímavé stretnutie

Dojímavé stretnutie nakrúcala aj ruská televízia NTV. Sestry plakali od šťastia, objímali sa a jeden bozk striedal druhý. „Julinka, ó môj Bože..." neubránila sa dojatiu Rosalina.

„Stále si pamätám náš dom a ako sme sa sánkovali zo svahu," spomínala zase Júlia.

Rosalina sa dozvedela, že jej otec a brat zmizli počas vojny na fronte. Jej matka zomrela od hladu a ďalšia sestra Galina na týfus.

Yulia sa presťahovala do mesta Penza a pracovala ako učiteľka. Tiež si založila rodinu a po súrodencoch jej zostali iba fotografie. Práve vďaka nim sa sestry po rokoch opäť stretli.

Pri príležitosti osláv 75. výročia skončenia II. svetovej vojny zverejnili úrady množstvo fotografií z toho obdobia. Yulia dúfala, že nájde svojho brata na ruskej stránke, ktorá sa snaží zlúčiť rodiny rozdelené vojnou. A tam si jej dcéra všimla, že niekto hľadá práve Yuliu. Bola to Rosalina. Okamžite kontaktovali príslušné úrady aj políciu a nakoniec sa stretli, píše Daily Mail.

https://www.youtube.com/watch?v=1wOmESQvymY


MOSKVA/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna

Dôležité udalosti