Nebezpečná situácia na obežnej dráhe. Ruské satelity ohrozujú americkú špionážnu družicu

Karel Gott
Zdroj: shutterstock/Vadim Sadowski

Tvrdí to generál John Raymond, šéf vesmírnych síl USA.

Pentagon prvýkrát verejne oznámil, že americký satelit čelí nebezpečnej situácii, ktorú vyvolala iná krajina. Americký generál John Raymond, veliteľ novovznikajúcich vesmírnych síl (Space force), to uviedol pre magazín Time.

Riziko podľa neho predstavuje dvojica ruských satelitov, ktoré sledujú americkú špionážnu družicu. Pravidelne sa k nej približujú na vzdialenosť menšiu než 160 kilometrov.

Američania svoje znepokojenie vyjadrili Moskve diplomatickou cestou. Podobné situácie pritom boli donedávna bežné iba v rámci vzdušného, či námorného priestoru. Američania pravidelne hlásili strety s ruskými loďami a lietadlami.

Americká administratíva najnovší incident považuje za jasný signál, že Spojené štáty vesmírne sily potrebujú. Ich vytvorenie schválil kongres vlani v decembri. Hlavným dôvodom bola obava, že by Čína a Rusko mohli ochromiť či dokonca zničiť americké družice.

Cieľom pozorovaní ruských satelitov mala byť americká špionážna družica US-224, o ktorej sa toho veľa nevie. Najviac sa o nej hovorilo v súvislosti s prekvapivo ostrými snímkami iránskeho raketového strediska po neúspešnom štarte rakety na konci augusta 2019.

Satelit patriaci pod americkú tajnú službu National Reconnaissance Office, obieha okolo Zeme od roku 2011. Patrí medzi špionážne zariadenia, ktoré nahradili staršie pozorovacie družice zo 70. rokov minulého storočia.

WASHINGTON/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme USA

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.