Takýto nezmysel priniesol brexit: Storočnému mužovi mali totožnosť potvrdiť rodičia

Športový manažér Žiliny Karol Belaník počas tlačovky pred začiatkom jarnej časti sezóny.
Zdroj: The Guardian/YouTube.com

Pre brexit musia obyvatelia z iných krajín podať žiadosť o takzvaný „status usadlíka".

Nesplniteľnú podmienku dalo Ministerstvo vnútra Veľkej Británie mužovi pôvodom z Talianska, ktorý pre brexit požiadal o „status usadlíka". Giovanni Palmier má 100 rokov a úradníci ho vyzvali, aby jeho totožnosť potvrdili rodičia, uviedol portál mirror.co.uk.

Takúto kuriozitu spôsobil technický nedostatok v aplikácii, ktorú vyvinuli po brexite. Nepočíta totiž s rokom narodenia 1919. Po odchode Británie z EÚ musia totiž občania iných krajín, ktorí chcú v krajine aj naďalej legálne zostať žiť, podať žiadosť o status usadlíka. Právo trvalého pobytu ministerstvo udeľuje tým, ktorí v krajine žijú viac ako päť rokov.

Storočný dôchodca, ktorý v Británii žije od roku 1966 a chce rovnako v krajine zostať, nepredpokladal, že nastane nejaký problém. Keď však spoločne s dobrovoľníkom, ktorý mu nahrával do aplikácie údaje z pasu, narazili na nezvyčajnú požiadavku, zostali v šoku.


Talian sa mal na výzvu úradu dostaviť na miesto určenia aj so svojou matkou alebo otcom, aby potvrdili jeho totožnosť. Aplikácia totiž ešte nie je bezchybná a namiesto roku 1919 zapísala rok 2019. Vyhodnotila preto žiadateľa ako ročné dieťa.

Úradníci našťastie sťažnosť pána Palmiera uznali po telefóne a dostal navyše aj ospravedlnenie od ministerstva „za nepríjemnosti". Jeho žiadosť však zatiaľ úradníci nevybavili.

Giovanni Palmiero pracoval až do svojich 96 rokov v pohostinstve. Bol ženatý 75 rokov, má štyri deti, osem vnúčat a 11 pravnúčat. Svoje 101. narodeniny oslávi už čoskoro, 28. februára.

Podľa odhadov žije momentálne v Spojenom kráľovstve približne 3,6 miliónov občanov z iných krajín EÚ. Taliani spolu s Poliakmi a Rumunmi tvoria najväčšiu skupinu.

LONDÝN/jh
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Brexit

Dôležité udalosti