Tvrdé opatrenie, ktoré pocítia aj Slováci. Pracovníci bez kvalifikácie sa do Británie nedostanú

Prvé kolo je za nimi. Ako si rozumie porota a čo hovoria na exotov.mp4
Zdroj: shutterstock/sigiuz

Zahraniční pracovníci, ktorí budú chcieť prísť do Británie, budú musieť ovládať anglický jazyk a mať pracovnú ponuku.

Britská vláda predstavila opatrenia, na základe ktorých od roku 2021 zastaví udeľovanie víz nekvalifikovaným pracovníkom. Informovala o tom v stredu na svojej webovej stránke stanica BBC.

Ministerstvo vnútra oznámilo, že k občanom EÚ prichádzajúcim do Británie bude po skončení prechodného obdobia pristupovať rovnako ako k občanom z krajín mimo EÚ.

Pravidlá spoločného trhu EÚ platia v Británii do konca prechodného obdobia, ktoré trvá do 31. decembra 2020. Londýn a Brusel sa dovtedy musia dohodnúť na nových pravidlách.
Britská vláda podľa BBC nalieha na zamestnávateľov, aby sa prestali spoliehať na "lacnú pracovnú silu" z Európy a vynakladali úsilie na udržanie si zamestnancov a vývoj technológií.

Vláda sa podľa svojich vyjadrení snaží znížiť celkovú migráciu do Spojeného kráľovstva a chce zaviesť systém prijímania migrantov na základe bodovania tak, ako to sľúbila vo svojom volebnom programe. Nový systém podľa ministerky vnútra Priti Patelovej znamená, že do Británie budú môcť prísť len tí najlepší.

Zahraniční pracovníci, ktorí budú chcieť prísť do Británie, budú musieť ovládať anglický jazyk a mať pracovnú ponuku.

Hovorkyňa opozičných labouristov pre domáce záležitosti Diane Abbottová tieto opatrenia opísala ako vytváranie "nepriateľského prostredia", ktoré spôsobí ťažkosti v úsilí prilákať do Británie zahraničných pracovníkov.

Nový bodový systém udeľovania víz

Britská vláda predstavila v stredu návrh nového bodového systému udeľovania víz, ktorého cieľom by malo byť zastavenie prílevu nekvalifikovanej pracovnej sily do Spojeného kráľovstva. Plánované opatrenia vyvolali kritiku opozície z radov labouristov a Liberálnych demokratov. Informovala o tom agentúra AFP.

Kabinet britského premiéra Borisa Johnsona označil nový bodový systém, ktorý by mal začať platiť od 1. januára 2021, za nástroj, pomocou ktorého Londýn "prevezme späť kontrolu" nad hranicami Británie.

Nové pravidlá budú od každého uchádzača vyžadovať, aby dosiahol najmenej 70 bodov, pričom jednotlivé kvalifikácie budú mať pridelené vopred stanovené bodové ohodnotenie.

Cudzinci, ktorí by v Británii mali zarábať najmenej 30.820 eur ročne, môžu získať dodatočných 20 bodov, zatiaľ čo uchádzači s minimálnou možnou mzdou 24.589 eur nezískajú v danej kategórii ani jeden bod.

Ďalších maximálne 20 bodov bude možné získať za "požadovanú úroveň anglického jazyka". Taktiež osoby s "nedostatkovými kvalifikáciami" môžu získať až 20 bodov, pričom dodatočných desať alebo 20 bodov môže kandidátovi pridať doktorát - v závislosti od oblasti, v ktorej bol nadobudnutý.

Žiadatelia tak budú podľa vládneho návrhu schopní "vykompenzovať" negatívnu charakteristiku, ako napríklad nízky plat, pozitívnymi charakteristikami, ktorými môžu v takomto prípade byť špecifická pracovná ponuka, prípadne kvalifikácia.

Britská ministerka vnútra Priti Patelová označila danú reformu za "tvrdú a férovú". "Musíme sa prestať orientovať na lacnú pracovnú silu z Európy a zamerať sa viac na investície do technológií a automatizácie," vyhlásila.

Daný návrh konzervatívnej vlády však odmietla nielen opozícia, podľa ktorej neberie ohľad na možné ekonomické dosahy, ale aj zástupcovia podnikov spoliehajúcich sa na zahraničnú pracovnú silu.

Podľa opozičných labouristov prinútia vládu práve sektory ekonomiky, ktoré sú závislé od zahraničných pracovníkov, k prijatiu takého množstva výnimiek, že celá reforma stratí zmysel.

Menšia opozičná strana Liberálni demokrati zasa uviedla, že tento návrh zákona "sa zakladá na xenofóbii a nie na sociálnych alebo ekonomických potrebách krajiny".

Podľa AFP ide v prípade daného návrhu o najväčšiu reformu imigračnej politiky v Británii za posledných 50 rokov.

LONDÝN/TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Veľká Británia

Dôležité udalosti