Zahraničné

Dievča (†16) dostalo po vypití energetických nápojov infarkt. Ako veľmi sú nebezpečné?

lanna.jpg

Dávajte si pozor, koľko ich za deň vypijete.

Začiatkom júna zomrela na mexickej pláži v Rocky Point 16-ročná Lanna Hamann. Celý deň popíjala energetické nápoje a zastavilo sa jej srdce. A nie je to prvý prípad. V roku 2010 14-ročná Anais Fournier vypila 1,5 litra energetické nápoja a zomrelo na zástavu srdca. Aj keď sa stále nepotvrdilo, že práve energetické nápoje môžu za smrť 16-ročnej Lanny, potenciálne nebezpečenstvo kofeínu, ktoré tieto nápoje obsahujú, tu stále je. Odôvodnene. 

Zdroj: Facebook

Medzi rokmi 2007 až 2011 sa prudko zvýšil počet návštev pohotovosti v súvislosti so závislosťou od návykových látok. Súviseli práve s popíjaním energetických drinkov. Kofeín je mimoriadne populárny a 80 percent dospelých popíja tento stimulant denne. V nízkych dávkach je neškodný a dokonca je prospešný, čo sa týka zvýšenia koncentrácie, zrýchlenia reakčnej doby a zníženia únavy.

Ale mnohí z nás zabúdajú, že ide o psychoaktívnu drogu. "Tí,čo si doprajú aj päť šálok denne, sa môžu otráviť. Toxicita kofeínom zahŕňa bolesti hlavy, tras, búšenie srdca, nevoľnosť. Pre niektorých ľudí môže byť natoľko toxická, že spôsobuje záchvaty, mánie, halucinácie a dokonca kŕče," hovorí Kathleen Miller, vedúca vedecká pracovníčka z univerzity v Buffale. 

Zdroj: Shutterstock.com

Zatiaľ čo väčšina ľudí si uvedomuje, aký vplyv na nich má jedna či dve vypité šálky kávy denne, pitie energetických nápojov je v podstate novým fenoménom. Práve vďaka rozsiahlej reklame, najmä pri extrémnych športoch, oslovujú najmä mladých a aktívnych ľudí. Jeden z nich vám dokonca sľubuje krídla. Práve vďaka podpore extrémnych športov by si ľudia mohli myslieť, že sú energetické nápoje vhodné aj pri cvičení. Ale nie sú. Kofeín má diuretický efekt, teda telo stráca vodu.

Široká verejnosť v mnohých prípadoch nevidí rozdiel medzi nápojmi, ktoré sú skutočne vhodné pre cvičiacich a navrhnuté na rehydratáciu a tvorbu elektrolytov v systéme a medzi energetickými nápojmi.

Kým u nás je zloženie nápojov povinné uvádzať, v USA nie. Osviežujúce nápoje môžu v USA obsahovať maximálne 71,5 miligramov kofeínu na 0,35 litra. Pre energy drinky neexistuje maximálna hranica, pretože nepatria pod kategóriu doplnkov výživy.

Konzervované energetické nápoje síce uvádzajú zloženie, ale nikde nenájdete zdravotné varovanie, ako je to pri cigaretách a alkohole. Kathleen Miller si myslí, že takéto označovanie je prvým krokom k bezpečnejšej konzumácii. "Nech ľudia vedia, čo pijú. Čím viac ľuďom poviete, tým sú informovanejší a robia rozumnejšie rozhodnutia," hovorí odborníčka.


USA/ nt

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti