Irán vydá Ukrajine čierne skrinky zo zostreleného ukrajinského lietadla

Svadba na prvý pohľad
Zdroj: TASR/AP Photo/Ebrahim Noroozi

Na palube stroja bolo 176 ľudí, z ktorých nikto neprežil.

Irán súhlasil, že Ukrajine vydá zapisovače letových údajov z lietadla Boeing 737-800 leteckej spoločnosti Ukraine International Airlines (UIA), ktoré bolo zostrelené 8. januára krátko po štarte z letiska v Teheráne. Na svojom konte na sociálnej sieti Twitter to v stredu oznámil ukrajinský veľvyslanec v Kanade Andrij Ševčenko.

Ševčenko podľa agentúry Interfax spresnil, že zástupca Iránu na zasadnutí Rady Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo, ktoré sa konalo v Montreale, oznámil súhlas Iránu s tým, že odošle Ukrajine čierne skrinky zo zostreleného lietadla. Irán dodal, že v prípade nutnosti ďalších expertíz odovzdá Ukrajina tieto zapisovače Francúzsku.

Ukrajinské lietadlo sa 8. januára zrútilo len niekoľko minút po štarte z teheránskeho Letiska imáma Chomejního. Na palube bolo 176 ľudí, z ktorých nikto neprežil. Medzi obeťami sú občania Ukrajiny, Iránu, Kanady, Švédska, Afganistanu, Nemecka a Británie.

Iránska strana najprv tvrdila, že k nehode došlo v dôsledku technických problémov lietadla. Neskôr, 11. januára, Irán oznámil, že ukrajinské lietadlo omylom zostrelila iránska armáda, konkrétne jej zložka revolučné gardy.

Nešťastie sa stalo v čase zvýšeného napätia medzi Iránom a USA. Krátko pred zostrelením totiž Irán v odvete za cielené zabitie svojho významného generála Kásema Solejmáního Američanmi zaútočil na dve iracké základne s americkou posádkou a iránska armáda bola preto v strehu pred ďalšou americkou odvetou.

Podľa iránskych predstaviteľov si nižšie postavený dôstojník pomýlil lietadlo s americkou riadenou strelou. Na vyhodnotenie hrozby a reakciu na ňu mal pritom len zlomky sekundy.

KYJEV/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Boeing

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.