Zahraničné

Českom otriasa škandál obťažovania chlapcov kňazom

Farár
Zdroj: Shutterstock.com

Muža v sutane už obvinili.

Kriminalisti z moravského mesta Přerov v Olomouckom kraji vyšetrujú závažný prípad pohlavného zneužívania detí. Podozrivým je 63-ročný kňaz rímskokatolíckej cirkvi. Policajti ho obviňujú zo sexuálneho obťažovania piatich chlapcov. Upozornil na to rodič jedného dieťaťa, informovala v utorok večer na svojej webovej stránke Česká televízia (ČT).

Přerovská polícia obvinila kňaza z dvoch trestných činov - zo zvádzania na pohlavný styk a z ohrozovania výchovy mládeže. Podľa ČT ho zadržali v jednom z nájomných domov v okolí přerovskej železničnej stanice, kde žijú väčšinou rómske rodiny. Podľa neoficiálnych informácií tam kňaz, ktorý údajne nie je z Přerova, pravidelne dochádzal.

Polícia zatiaľ nezverejnila veľa informácií. Krajský policajný hovorca Josef Bednařík však potvrdil, že prípad zneužívania detí vyšetrujú a podozrivého muža už obvinili. "Vyšetrujeme ho na slobode. Vzhľadom na okolnosti prípadu a vek poškodených však nebudeme podávať viac informácií," dodal hovorca.

Hovorca olomouckého arcibiskupstva Jiří Gračka uviedol, že ide o muža, ktorý je dlhodobo chorý a kňazské povolanie preto nevykonáva.

Vo svete sú sexuálne delikty kňazov páchané na deťoch veľkým problémom - za posledných 10 rokov muselo rímskokatolícku cirkev opustiť vyše 800 kňazov podozrivých zo znásilňovania a sexuálneho obťažovania. V Česku však ide o výnimočný prípad. Naposledy stál pred súdom v Zlíne duchovný František Merta, ktorý dostal podmienečný trest za obťažovanie miništrantov, informoval web Českej televízie.

PŘEROV/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.