Bývalý kňaz, ktorého usvedčili zo sexuálneho zneužívania skautov, spoznal svoj trest

Ilustračná snímka.
Zdroj: Profimedia.sk

Obete tvrdia, že cirkevné úrady kryli tohto duchovného celé roky.

Na päť rokov odňatia slobody odsúdili v pondelok vo francúzskom Lyone bývalého katolíckeho kňaza Bernarda Preynata, ktorý bol obžalovaný zo zneužívania skautov. Informovala o tom agentúra AFP.

Súdne pojednávanie s Preynatom sa začalo v januári 2020 v Lyone a kňazovi hrozil až desaťročný trest odňatia slobody. Preynat bol po prepuknutí škandálu suspendovaný a júli 2019 zbavený kňazského úradu.

Obvinenia voči kňazovi sa objavili v roku 2015, keď jeden bývalý skaut prehovoril o tom, že ho Preynat ako dieťa pred 25 rokmi zneužil. Následne sa prihlásilo viac ako 80 ďalších ľudí, ktorí vzniesli voči Preynatovi podobné obvinenia.

Obete tvrdia, že cirkevné úrady kryli tohto duchovného celé roky. V marci roku 2019 francúzsky súd uznal francúzskeho kardinála Philippa Barbarina za vinného z toho, že Preynata kryl.

Kardinála pôvodne usvedčili, že nenahlásil prípad zneužívania maloletej osoby, ku ktorému dochádzalo v rokoch 2014-2015, a odsúdili ho na podmienečný trest odňatia slobody v trvaní šiestich mesiacov. Odvolací súd však Barbarina koncom januára 2020 zbavil obvinení.

LYON/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cirkev

Dôležité udalosti