Svetové médiá informovali o vymenovaní novej vlády, najtrefnejšie bolo BBC

Sprava prezidentka Zuzana Čaputová vymenúva Igora Matoviča za predsedu novej vlády.
Zdroj: TASR

Vymenovanie novej vlády sa udialo na pozadí globálnej pandémie ochorenia COVID-19.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na pozadí globálnej pandémie ochorenia COVID-19, spôsobeného novým koronavírusom, vymenovala v sobotu novú koaličnú vládu premiéra Igora Matoviča, lídra hnutia OĽaNO.

Koaliční partneri mali počas slávnostného ceremoniálu v bratislavskom Prezidentskom paláci ochranné masky a rukavice, informovali svetové médiá.

Francúzska agentúra AFP si všíma, že premiér Igor Matovič urobil z boja proti nákaze a endemickej korupcii ústredný pilier svojej stredopravicovej koaličnej vlády, zloženej zo štyroch strán (OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí).

AFP ďalej konštatovala, že jeho hnutie OĽaNO vo februári zosadilo ľavicovú stranu Smer-SD vďaka tomu, že podnecovalo pobúrenie voličov nad vraždou investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej v roku 2018, ako aj pobúrenie nad korupciou na najvyšších miestach, ktorú jeho smrť odhalila.

Agentúra Reuters uviedla, že Matovič preberá krajinu v čase krízy v oblasti verejného zdravia, ktorá jeho predchodcu Petra Pellegriniho viedla k uzavretiu hraníc pre všetkých cudzincov, zatvoreniu škôl a väčšiny obchodov.

Reuters ďalej poukazála na to, že Slovensko je v prepočte na obyvateľa svetovou jednotkou v produkcii áut, pričom všetky štyri automobilky pre koronavírus svoju výrobu zastavili.

Britský denník The Guardian pripomína, že 46-ročný Matovič so svojím hnutím OĽaNO - známy zviditeľňovaním sa s cieľom objasniť podozrenia z korupcie - zvíťazil vo voľbách, ktoré sa na Slovensku konali 29. februára.

Britské BBC v prehľade dňa uverejnilo fotku prezidentky s novým premiérom, ako si v rukaviciach podávajú ruku.  "V poriadku, nie sú od seba dva metre, ale nemôžeme povedať, že nie sú neopatrní," napísala spravodajská televízia.

"Matovič, protikorupčný aktivista s reputáciou neortodoxného správania, dosiahol vo februárových voľbách, prvých od vraždy novinára Jána Kuciaka pred dvomi rokmi, ktorá otriasla Slovenskom, prekvapujúce víťazstvo," dodal web televízie.

BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti