Útočník z Hanau, ktorý zastrelil 9 ľudí, bol na bojovom výcviku na Slovensku

19 MA Pomahame si ako vieme.transfer_komplet_tvnoviny.mp4
Zdroj: Boris Roessler/dpa via AP

Tieto výcviky sa uskutočnili v júli a v septembri, informoval v piatok spravodajský týždenník Der Spiegel.

Útočník, ktorý vo februári v nemeckom meste Hanau zastrelil deväť ľudí zahraničného pôvodu, sa v roku 2019 najmenej dvakrát zúčastnil na bojovom výcviku súkromnej bezpečnostnej služby na Slovensku. Tieto výcviky sa uskutočnili v júli a v septembri, informoval v piatok spravodajský týždenník Der Spiegel.

Inštruktormi na týchto výcvikoch boli niekdajší vojaci a príslušníci špeciálnych jednotiek, vyplýva z informácií týždenníka, ktoré príslušné miesta potvrdili aj pre tlačovú agentúru DPA.

Tobias R., 43-ročný Nemec, útočil 19. februára v baroch v meste Hanau v spolkovej krajine Hesensko, kde zastrelil deväť ľudí s cudzokrajnými koreňmi. Neskôr ho našli mŕtveho vo vlastnom byte spolu s ďalšou usmrtenou osobou, ktorou bola jeho 72-ročná matka. Podľa doterajších zistení mal útočník rasistické zmýšľanie a trpel tiež duševným ochorením.

Der Spiegel v piatkovej správe tiež uviedol, že na základe názoru odborníkov bludné predstavy Tobiasa R. poukazovali na paranoidnú schizofréniu. Z toho dôvodu sa v roku 2002 aj krátko liečil, dôkazy o ďalšej liečbe sa však nenašli.

Vyšetrujúca spolková prokuratúra nariadila vypracovanie psychiatrického posudku, ktorý podľa informácií DPA ešte nebol predložený, pričom vyšetrovanie pokračuje.

HANAU/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Hanau

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.