Zahraničné

Nemci chcú zakázať distribúciu Hitlerovej Mein Kampf

Mein_Kampf_Auction-297bc359fd3443c39e32cadb271f5a6a.JPEG
Zdroj: SITA

Konštatovali, že ide o strašný príklad písomnosti, pohŕdajúcej ľuďmi.

Ministri spravodlivosti nemeckých spolkových krajín dnes potvrdili, že urobia maximum pre to, aby dielo Adolfa Hitlera Mein Kampf zostalo v Nemecku na indexe, čo by znemožnilo jeho distribúciu, a to hlavne v nekomentovanej podobe. Šéfovia rezortov vnútra v spoločnom uznesení konštatovali, že ide o strašný príklad písomnosti, pohŕdajúcej ľuďmi.

Zdroj: SITA

"Celý demokratický svet hľadí na Nemecko a my musíme osobitným spôsobom zohľadniť aj pocity tých, ktorí prežili holokaust," uviedol podľa agentúry DPA na záver konferencie ministrov na ostrove Rujana v Baltskom mori bavorský minister spravodlivosti Winfried Bausback.

Všetci účastníci rokovania sa zhodli, že vydaniu nekomentovaného vydania knihy Mein Kampf treba zabrániť aj po vypršaní ochrany autorských práv (ktoré vlastní Bavorsko) 31. decembra 2015. Ministri konštatovali, že súčasná legislatíva umožňuje zákaz distribúcie, keďže obsahuje adekvátny článok o štvaní ľudu. Trestnoprávne aspekty tejto problematiky by však mali byť ešte predmetom preskúmania zo strany nemeckého generálneho prokurátora a orgánov prokuratúr jednotlivých spolkových krajín.

Bavorsko malo doteraz možnosť blokovať všetky pokusy o vydanie tohto diela s odvolaním sa na fakt, že vlastní autorské práva a nedá súhlas na ich využitie iným subjektom. Od 1. januára 2016 však už bude táto možnosť minulosťou.

Ministri na dnešnej konferencii nehovorili o ďalšom postupe v prípade komentovaných vydaní diela. Bavorský minister spravodlivosti sa však domnieva, že by sa pri účasti štátu na komentovaných vydaniach mal zohľadniť aj uhol pohľadu obetí holokaustu.

NEMECKO/ TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti