Sestru vodcu Kim Čong-una opäť dosadili do vrcholovej pozície

Pápež František
Pápež František Zdroj: TASR

Kim Jo-džong je dlhodobo blízkou poradkyňou svojho staršieho brata.

Vplyvnú sestru severokórejského vodcu Kim Čong-una opäť dosadili do funkcie vo vládnej inštitúcii, ktorá robí kľúčové rozhodnutia. S odvolaním sa na tamojšie médiá o tom v nedeľu informovala tlačová agentúra AFP.

Kim Jo-džong, ktorá je dlhodobo blízkou poradkyňou svojho staršieho brata, bola dosadená ako náhradná členka Ústredného výboru Kórejskej strany práce (KSP) v rámci výmeny kresiel vrcholových činiteľov. Sobotňajšiemu zasadnutiu, na ktorom sa rozhodovalo o príslušnej reorganizácii, predsedal Kim Čong-un.

Analytici tvrdia, že Kim Jo-džong odvolali z danej pozície minulý rok po neúspešnom druhom samite vodcu KĽDR a amerického prezidenta Donalda Trumpa vo vietnamskom Hanoji. "Opätovné vymenovanie je súčasťou jej nedávneho vzostupu v severokórejskej hierarchii," uviedol odborník na Severnú Kóreu.

Kim Jo-džong sa v roku 2018 zúčastnila ako diplomatická vyslankyňa svojho brata na zimných olympijských hrách v juhokórejskom Pjongčangu. Často ju je vídať po jeho boku na samitoch s Trumpom alebo juhokórejským prezidentom Mun Če-inom. Svoje vlastné vyhlásenia priameho politického významu však začala vydávať iba v marci.

PCHONGJANG/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kim Čong-un

Dôležité udalosti