Zahraničné

Meteorológovia varujú pred ďalším El Niňom. Príde už tento rok

profimedia-0183715829.jpg
Zdroj: Profimedia.sk

Ovplyvniť vie aj počasie v Európe.

Svetová meteorologická organizácie informovala, že jav El Niňo, ktorý sprevádzajú katastrofické výkyvy počasia, sa koncom roka vyskytne až s 80 percentnou pravdepodobnosťou. Ovplyvniť vie aj počasie v Európe. V roku 2010 sa vyskytol naposledy a prispel k mimoriadne chladnej zime. 

Zdroj: Profimedia.sk

Podľa Svetovej meteorologickej organizácie je 60 percentná pravdepodobnosť, že jav nastane už v lete. V období od októbra do decembra je to 75 až 80 percent.

"Základnou vlastnosťou El Niňa je výskyt nadnormálne teplej vody pozdĺž rovníka vo východnej polovici Pacifiku," informuje iDNES.cz podľa Českého hydrometeorologického ústavu. Obvykle prichádza raz za tri až sedem rokov a trvá jeden až dva roky. Posledný sa objavil v roku 2010. Austráliu vtedy potrápili ničivé záplavy, Európu zasiahli mrazy a USA snehová kalamita.

Všeobecne sa tento jav silnejšie prejavuje na južnej pologuli, ale jeho vplyv sa dá niekedy pozorovať na celom svete. Mnohé vlády sa už na príchod El Niňa začali pripravovať. "Včasné varovanie vlád na celom svete umožňuje vytvoriť krízové plány dopadov očakávaného El Niňa na hospodárstvo, vodohospodárstvo, zdravie a ďalšie sektory citlivé na výkyvy klímy," povedal generálny tajomník WMO Michel Jarraud.

Dodal, že voči tomuto javu sme stále zraniteľní, ale keď sa dobre pripravíme, môžeme sa chrániť. 

https://www.youtube.com/watch?v=http://climatestate.com/2014/02/24/el-nino-2014/


USA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.