Zahraničné

Americké bezpilotné lietadlo omylom zaútočilo na svadobčanov

Utok v Jemene.jpg
Útok vJemene Zdroj: SITA

Omyl si vyžiadal smrť jedenástich nevinných ľudí.

Približne 11 Jemenčanov zahynulo pri útoku amerického bezpilotného lietadla na účastníkov svadobnej hostiny. Informovala o tom agentúra Sinchua, ktorá citovala nemenovaných jemenských predstaviteľov. 

Podľa uvedených zdrojov lietadlo omylom zasiahlo nesprávny cieľ. K útoku došlo dnes večer vo vidieckej oblasti v provincii Bajdá na juhovýchode krajiny. Zranenia utrpelo 21 ľudí, 12 z toho vážneho charakteru.

Jemen sa už niekoľko rokov zmieta vo vnútornej nestabilite, ku ktorej prispieva zlá ekonomická situácia, separatisti na juhu a šiitskí povstalci na severe krajiny, ako aj militanti napojení na al-Káidu.

Nepokojná situácia v Jemene vyvoláva obavy Spojených štátov a ich regionálnych arabských spojencov. Krajina totiž leží v strategickej oblasti v susedstve Saudskej Arábie a operuje v nej jedna z najnebezpečnejších odnoží teroristickej siete al-Káida.

V posledných dvoch rokoch USA zintenzívnili útoky bezpilotnými lietadlami na území Jemenu. Opakované incidenty, pri ktorých namiesto zamýšľaných militantov zahynuli civilisti, však vyvolávajú kritiku zo strany ľudskoprávnych organizácií.

SANÁ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.