Odstránenie sochy Maršála Koněva má dohru: Ruské ministerstvo obrany chystá Česku odplatu

Ilustračná snímka.
Zdroj: Profimedia.sk

Radnica Prahy 6 sochu Koněva nechala odstrániť na začiatku apríla a plánuje ju umiestniť do múzea.

Diplomatická vojna medzi Ruskom a Prahou dostala nový zvrat. Odplata za odstránenie sochy Maršála Koněva na seba nenechala dlho čakať. Rada ruského ministerstva obrany  navrhla, aby sa stanica moskovského metra Pražská premenovala na Maršála Koněva. Informovala o tom ruská armádna TV Zvezda.

Minister obrany Sergej Šojgu nedávno požiadal šéfa národnej kriminálnej ústredne Alexandra Bastrykina o trestné stíhanie ľudí, ktorí sú zodpovední za odstránenie sochy. České ministerstvo zahraničných vecí odpovedalo, že stíhanie českej samosprávy Ruskom je neprípustné a že v Česku nebudú ruské zákony vymáhateľné. Píše o tom portál iDNES.cz.

Radnica Prahy 6 sochu Koněva, ktorý sa podieľal na oslobodení Prahy spod nacistickej okupácie, nechala odstrániť na začiatku apríla a plánuje ju umiestniť do múzea. Okrem Ruska a českých komunistov proti tomu protestoval aj český prezident Miloš Zeman.

Názov Pražská dostala jedna z moskovských staníc v 80. rokoch minulého storočia, v Prahe v rovnakom čase pomenovali Moskovská jednú z nových zastávok na trase B. Po páde komunizmu ju ale premenovali na Anděl podľa smíchovskej križovatky. Moskva si na rozdiel od Prahy názov stanice nezmenila.

PRAHA, MOSKVA/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Praha

Dôležité udalosti