Dym z požiarov pri Černobyle zavialo do Kyjeva

Koronavírus: Mimoriadna relácia - v utorok, 14. apríla, o 20.30!
Zdroj: TASR/AP

Polícia našla už aj osobu, ktorá požiar spôsobila podpálením suchej trávy.

Vedenie ukrajinskej metropoly Kyjev varovalo vo štvrtok obyvateľov, aby zatvorili okná vo svojich domovoch a nevychádzali von. Ovzdušie v meste bolo totiž večer znečistené okrem iného dymom lesných požiarov, ktoré už niekoľko dní vyčíňajú v uzavretej zóne okolo jadrovej elektrárne Černobyľ, informoval denník Kyiv Post vychádzajúci v angličtine.

O 23.10 h miestneho času (22.10 h SELČ) mal index kvality ovzdušia v Kyjeve podľa webovej stránky IQAir hodnotu 380, čo je "nebezpečná" úroveň. Úrovne žiarenia pozadia sú však v normálnom rozmedzí. "Dym pochádza z požiarov v Žytomyrskej oblasti a v uzavretej zóne (elektrárne Černobyľ)," uviedla vo vyhlásení pre médiá kyjevská radnica. Dodala, že faktorom je aj juhozápadný vietor.

Dva dni po tom, čo sa podarilo uhasiť väčšinu ohnísk v uzavretej zóne okolo Černobyľa, silný vietor tam rozdúchal plamene na troch nových miestach, uviedol riaditeľ ukrajinskej Štátnej služby pre mimoriadne situácie Mykola Čečotkin.

Nové požiare podľa neho nespôsobila prachová búrka, ktorá sa v rovnakom čase prehnala aj cez Kyjev a Kyjevskú oblasť. Požiare vypukli 4. apríla a podarilo sa ich dostať pod kontrolu 14. apríla aj vďaka dažďu. Na mieste však zostalo niekoľko tlejúcich ohnísk.

Polícia našla už aj osobu, ktorá požiar spôsobila podpálením suchej trávy. Ide o 27-ročného muža, ktorý tak podľa vlastných slov urobil "pre zábavu", ale neskôr, keď sa oheň pod vplyvom vetra rýchlo rozšíril, ho už nedokázal uhasiť.

Pozrite si archívnu reportáž:


KYJEV/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti