Islamský štát zaútočil na dedinu v Mozambiku, hlásia najmenej 52 obetí

Diana Kovaľová rozhovor Drnov.mp4
Zdroj: TASR/AP/Tsvangirayi Mukwazhi

Podľa policajného vyhlásenia väčšinu obetí povstalci zastrelili alebo im odťali hlavy.

Islamistická skupina Islamský štát v strednej Afrike (ISCAP) zavraždila v severnom Mozambiku 52 dedinčanov po tom, ako sa miestni obyvatelia odmietli nechať naverbovať do jej radov. Informovala o tom v utorok miestna polícia, píše britský denník The Guardian.

K útoku došlo v okrese Muidumbe ešte 7. apríla. Odvtedy sa polícia snažila útočníkov vystopovať. Podľa policajného vyhlásenia väčšinu obetí povstalci zastrelili alebo im odťali hlavy.

"Útočníci sa snažili naverbovať mladých do svojich radov, ale tí sa postavili na odpor, čo útočníkov vyprovokovalo ku krutej a diabolskej vražde 52 mladých ľudí," uviedol policajný hovorca Orlando Mudamane pre štátnu spravodajskú stanicu.

Militanti sú lokálne známi ako aš-Šabáb, hoci nie je jasné, či sú napojení na značne väčšie somálske hnutie rovnakého názvu.

Povstalci v uplynulých týždňoch zintenzívnili svoju aktivitu na severe Mozambiku. Koncom marca sa zmocnili kľúčového prístavného mesta Mocímboa da Praia v blízkosti lokality, kde zahraničné spoločnosti pracujú na projekte ťažby zemného plynu v objeme 60 miliárd dolárov.

Išlo o prvý prípad, keď mozambickí džihádisti zaútočili na významné mesto, keďže cieľom ich útokov sú zvyčajne dediny a farmy.

MAPUTO/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Mozambik

Dôležité udalosti