Zahraničné

Výbuch odevného podniku Prostějov: Odpálili ho 4 tisícky náloží

prostejov.jpg

Sledujte video, ktoré sa objavilo na internete.

Desiatky rokov bol Odevný podnik Prostějov synonymom módy: obliekal olympionikov, politikov i posádky aeroliniek, jeho výrobky zapĺňali módne móla. Tona dynamitu však poslala dnes šesť objektov skrachovaného prostějovského priemyslového areálu k zemi, píše na svojej webovej stránke Český rozhlas.


Z bezpečnostných dôvodov bolo okolie továrne v moravskom meste Prostějov hermeticky uzavreté, rovnako ako aj najbližšie cestné komunikácie. Päť minút pred a päť minút po akcii uzatvorili hasiči a strážnici v oboch smeroch priľahlý úsek rýchlostnej cesty R46. Odstrel plánovaný na 7.00 h bol rozfázovaný doslova na minúty, cituje ČRo veliteľa hasičov.

Haly boli prešpikované dynamitom; odborníci tam uložili 4 000 náloží a rozbušiek, ktoré prepojili kilometrami drôtov. Umiestnenie trvalo tímu 16-tich ľudí tri dni, opisuje Český rozhlas.
V časoch najväčšej slávy zamestnával Odevný podnik Prostějov okolo 12 000 ľudí.

Obleky z Prostějova sa vyvážali do celého sveta. Za niekedy úspešnou firmou urobila smutnú bodku tona trhaviny. Namiesto rozľahlých výrobných hál tam bude len holá pláň: firma, ktorá areál kúpila, chce postaviť nový, vysvetľuje ČRo.

PROSTĚJOV / TASR / KK

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.