Saudská Arábia ruší trest smrti pre mladistvých

Vychádzková miestnosť v zrekonštruovanom Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Bratislave.
Zdroj: TASR

Tento trest sa mení na maximálne desať rokov v zadržiavacom centre pre mladistvých.

Saudská Arábia zruší trest smrti pre maloletých, ktorí spáchali závažný trestný čin. Oznámil to saudskoarabský výbor pre ľudské práva, uvádza spravodajská stanica BBC.

Rozhodnutie, ktoré citovalo kráľovský dekrét kráľa Salmána, prišlo dva dni po tom, ako krajina ohlásila, že zo zoznamu trestov vyradila bičovanie. Vo vyhlásení zverejnenom v nedeľu sa uvádza, že trest smrti pre maloleté osoby sa mení na maximálne desať rokov v zadržiavacom centre pre mladistvých.

"Tento dekrét nám pomôže zaviesť modernejší trestný zákonník," povedal predseda tamojšieho výboru pre ľudské práva Awwád Alawwád. Kedy toto rozhodnutie vstúpi do platnosti, nebolo bezprostredne známe.

Dohovor OSN o právach dieťaťa, ktorý podpísal aj Rijád, uvádza, že trest smrti by sa nemal uplatňovať na maloleté osoby, ktoré spáchali trestný čin.

Vlani v Saudskej Arábii podľa ľudskoprávnej organizácie Amnesty International popravili 184 osôb, pričom minimálne jeden z prípadov sa týkal muža odsúdeného na trest smrti za zločin, ktorý spáchal ako neplnoletý.

Saudská Arábia už dlho čelí medzinárodnej kritike za nerešpektovanie ľudských práv. Vo väzení je tam mnoho ľudskoprávnych aktivistov, ako aj bojovníkov za práva žien.

Táto kritika ešte zosilnela, keď sa v júni roku 2017 stal korunným princom a dedičom saudskoarabského trónu Muhammad bin Salmán. Brutálna vražda novinára Džamála Chášukdžího z októbra roku 2018, ku ktorej došlo na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule, a represie voči disidentom zatienili princovo úsilie o modernizáciu ekonomiky a spoločnosti.

RIJÁD/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Saudská Arábia

Dôležité udalosti