Obrovský požiar v Rusku: Lesy horia na ploche až 60-tisíc hektárov

Požiare zhoršujú aj kvalitu života v mestách, v ktorých ovzduší sa objavil smog a splodiny horenia.

Na území Ruska vyčíňa momentálne 75 lesných požiarov, ktoré zachvátili územie s celkovou rozlohou vyše 60-tisíc hektárov.

Podľa spravodajského portálu Gazeta.ru o tom informovala ruská federálna služba vzdušnej ochrany lesov (Avialesoochrana).

Požiare lesných porastov zhoršujú aj kvalitu života v mestách daného regiónu, v ktorých ovzduší sa objavil smog a splodiny horenia.

Do hasenia lesných požiarov je zapojených 4445 ľudí, 951 hasičskej techniky a 25 lietadiel.

Väčšina lesných požiarov sa vyskytuje v Zabajkalskom kraji, kde horí okolo 27 000 hektárov lesných porastov. V Buriatsku horí na ploche s rozlohou viac ako 10 000 hektárov, v Chakasku plamene zachvátili územie asi 6000 hektárov a v Tuviansku a Irkutskej oblasti viac ako 5000 hektárov. Podľa oficiálnych údajov na území Krasnojarského kraja horí 4000 hektárov, v Altajskej republike 223 hektárov a v Tomskej oblasti 53 hektárov lesa.

Za uplynulých 24 hodín sa podarilo zlikvidovať 170 lesných požiarov na ploche 10 021 hektárov.

Celkovo od začiatku roku 2020 v regiónoch Sibíri zhorelo viac ako 2,86 milióna hektárov lesa a lesných porastov.

Vlani na jar a v lete Rusko bojovalo s lesnými požiarmi niekoľko mesiacov. Požiare vyčíňali najmä v jeho ázijskej časti.

Situáciu komplikoval fakt, že na odľahlých a neprístupných miestach požiarnici oheň ani nehasili, pretože náklady naň prevyšovali predpokladanú výšku možných škôd.

Experti pritom upozorňovali, že oheň sa v takomto prípade môže presunúť do sibírskych rašelinísk, kde je veľké riziko dlhodobého tlenia a následného opätovného vypuknutia požiaru.

MOSKVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rusko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.