Primátor Prahy sa obáva o svoj život. Do Česka vraj pricestoval Rus, ktorý ho má otráviť ricínom

Kritéria na prijatie na strednú školu, okrem osemročných gymnázií.
Zdroj: Profimedia.sk

Okrem primátora má zlikvidovať aj dvoch starostov.

Kauza odstránenia sochy ruského maršála Koneva naberá na obrátkach. Spor medzi Ruskom a Českou republikou sa vyostril po tom, ako sa objavila informácia, že pražský primátor a dvaja starostovia mestských častí majú pridelenú ochranku.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) v utorok v televízii Prima uviedol, že ho polícia chráni kvôli Rusovi, ktorý má za úlohu ho zlikvidovať. Jeho obeťami sa majú údajne stať aj pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a starosta mestskej časti Řeporyje Pavel Novotný (ODS).

Kolář povedal, že podpísal dohodu o mlčanlivosti, v ktorej je presne určené, čo môže a čo nemôže povedať. Píše o tom portál týždenníka Respekt.

Týždenník s odvolaním sa na neupresnené zdroje informoval, že pracovník ruských tajných služieb údajne vybavený jedom ricín pricestoval pred tromi týždňami s diplomatickým pasom a na letisku ho vyzdvihlo auto ruskej ambasády. České bezpečnostné zložky vyhodnotili prítomnosť muža ako bezpečnostné riziko pre Hřiba aj Kolářa. České ministerstvo zahraničných vecí príchod ruského diplomata potvrdilo, no odmietlo sa vyjadriť k detailom, s tým, že je to záležitosť tajných služieb.

Kolár a Hřib čelia ruským vyhrážkam pre odstránenie sochy maršála Koneva, Novotný sa stal terčom pre jeho zámer postaviť sochu Vlasovcom, ktorých v Rusku považujú za kolaborantov s nacistickým režimom.

Ku kauze sa v stredu vyjadril aj český premiér Andrej Babiš. „My sme zvrchovaný štát a určite nedovolíme, aby nám tu veľké svetové veľmoci nejakým spôsobom ovplyvňovali naše politické záležitosti. Nie je možné - ak je to skutočne pravda - aby tu nejaký cudzí štát robil akcie proti naším občanom," povedal český premiér.

Hlavným zdrojom celého sporu je nový ruský zákon, na základe ktorého od apríla hrozí za poškodzovanie vojnových hrobov a pomníkov v Rusku ale aj v zahraničí päťročný trest vo väzení

Aj napriek napätým vzťahom ale Česká republika podľa Babiša neplánuje vyhostiť ruského veľvyslanca.

.
PRAHA/kc

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rusko

Dôležité udalosti