USA sužuje pohroma z Ázie: Vražedné sršne jedia americké včely

Sú nebezpečné aj pre ľudí.

Vedci v Spojených štátoch amerických (USA) sa obávajú, že v krajine by sa mohli rozšíriť sršne mandarínske, ktoré koncom roka 2019 spozorovali blízko mesta Blaine v štáte Washington. Najväčší druh sršňa na svete by totiž mohol ohroziť populáciu včiel v USA, ako aj ohroziť obyvateľov, uviedol časopis National Geographic.

Vedci nevedia potvrdiť, ako sa sršne dostali do USA. Podľa entomológa Chrisa Looneyho s najväčšou pravdepodobnosťou náhodou uviazli v prepravných kontajneroch v jednej z krajín, odkiaľ pochádzajú.

Sršne mandarínske pochádzajúce z východnej Ázie a Japonska a sú známe decimáciou včelích kolónií.


"Mám veľké obavy. Tento hmyz je celkom hrozivý. Malá skupina ázijských sršňov môže do 90 minút zničiť robotníkov celej včelej kolónie," uviedol Looney.

V lete výskumníci plánujú nastražiť stovky pascí, aby pokračovali v hľadaní kráľovien a robotníkov. Následne im chcú pripevniť vysielačky, ktoré vedcom ukážu, kde sa nachádza úľ, aby ho mohli potom zničiť.

V Japonsku zomrie ročne na bodnutie mandarínskym sršňom priemerne 30 až 50 ľudí. V roku 2013, keď boli populácie sršňov neobvykle vysoké, zabili 42 ľudí v jedinej čínskej provincii. K najzávažnejším incidentom dochádza, keď sa ľudia priblížia k úľu alebo sršne vyrušia.


WASHINGTON/TASR, TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme USA

Dôležité udalosti