Španielska Barcelona opätovne otvorila pláže, dovolené sú aj športy v prírode

profimedia-0506643207.jpg
Zdroj: TASR/AP Photo/Joan Mateu

Taliansko na uvoľňovanie pripravuje kostoly.

K postupnému uvoľňovaniu opatrení pred koronavírusom pristúpilo už aj španielske mesto Barcelona. Mestská rada rozhodla o znovuotvorení pláží. Umožnili tak obyvateľom vykonávať všetky plážové športové aktivity.

Od skorého rána tak mohli športovci okrem plávania aj surfovať, hrať plážový volejbal a poniektorí sa iba opaľovali či užívali si májové počasie.

Pre koronavírus bolo Španielsko pod prísnymi opatreniami od 14. marca tohto roku. Svoje domácnosti mohli opustiť iba dospelé osoby, aj to len na cestu do práce, na nakúpenie základných potravín, liekov či venčenie domácich zvierat.

Prečítajte si aj: Pribudlo 10 nakazených koronavírusom, potešil počet vyliečených a žiadna obeť

Napriek tomu, že v Španielsku aj naďalej platia mnohé ochranné opatrenia, od začiatku mája sú postupne uvoľňované obmedzenia týkajúce sa športu v prírode.

Španielsko bolo jednou z najviac postihnutých európskych krajín. Doposiaľ majú potvdených asi 221 447 prípadov nákazy a približne 26 070 ľudí ochoreniu podľahlo, píše spravodajská agentúra AP.

Na uvoľňovanie opatrení pripravujú Taliani najmä kostoly

Cirkvi v Taliansku sa začali pripravovať na zmiernenie obmedzení pred ochorením COVID-19 a obnovením konania verejných omší.

Talianska vláda a rímskokatolícki biskupi podpísali dohodu, ktorá umožní veriacim navštevovať omše do konca tohto mesiaca.

Na základe dohody by sa omše za prísnych bezpečnostných opatrení mohli pre verejnosť obnoviť už 18. mája. Konkrétne podmienky podpísali v protokole predseda vlády Giuseppe Conte a kardinál Gualtiero Bassetti, predseda talianskej biskupskej konferencie.

Prečítajte si aj: Grécko sa pre turistov otvorí od júla

"Odstránili sme všetky lavičky, aby sme sa vyhli nesprávnej vzdialenosti medzi veriacimi. Namiesto toho sme umiestnili stoličky so vzdialenosťou viac ako 1 meter. Aby sme predišli akejkoľvek možnosti kontaktu medzi ľuďmi, stoličky sme dokonca ani neumiestnili v jednej línií. Našu baziliku dezinfikujeme pravidelne už viac ako mesiac, najmenej tri - štyrikrát týždenne," vysvetlil kňaz Marco Gnavi.

Jednotlivý kňazi určili maximálny počet veriacich, ktorí sa môžu zúčastniť omše a taktiež požiadali o možnosť organizovať viacero omší za deň, namiesto povolenia väčšej skupiny veriacich na jednej.

Omše v krajine zakázala vláda ešte začiatkom marca, keď vydala nariadenie o zákaze zhromažďovania. To sa nevyhlo protestu veriacich, ktorí žiadali pre konanie omší výnimku a zaradenie medzi nevyhnutné činnosti ako je napríklad nakupovanie potravín, uvádza spravodajská agentúra Reuters.

ŠPANIELSKO,TALIANSKO/AP-reuters

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Taliansko

Dôležité udalosti